TYP: a1

Jaki jest stan naszej żeglugi śródlądowej?

poniedziałek, 1 sierpnia 2022
Hanka Ciężadło

Niestety daleki od zadowalającego. Jak wynika z najnowszego raportu GUS, w 2021 roku przetransportowaliśmy drogą wodną o 13,2% ładunków mniej, niż w 2020 r. Dodajmy, że 2020 też nie był jakoś szczególnie imponujący. Ciekawe, jak będą wyglądały statystyki za 2022? 

Czujne oko statystyka

Pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego – jak na „urzędasów” przystało – skupiają się na liczbach, a nie na obietnicach czy sentymentach. Zwykle taka bezduszność bywa irytująca, jednak w tym konkretnym przypadku bardzo się przydaje, ponieważ stanowi twardy dowód na rzeczywisty stan naszej żeglugi śródlądowej.

Z zaprezentowanych niedawno danych GUS wyłania się niewesoły obraz: w 2021 roku drogą wodną przetransportowaliśmy 3,5 miliona ton ładunków (spadek o 13,2% w stosunku do 2020 r.) i wykonaliśmy 493 miliony tonokilometrów (spadek o 4,5% w stosunku do 2020 r.). Warto przy tym podkreślić, że podane w nawiasach liczby to wartości uśrednione. Największe spadki (zmniejszenie ilości ładunków o 24,6% oraz tonokilometrów o 15,3%) w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku zanotowano w ostatnim kwartale.

Dlaczego tak jest?

To już bardzo złożona kwestia, a poprawienie sytuacji nie będzie ani proste, ani szybkie. Zdaniem analityków Głównego Urzędu Statystycznego przyczyną zaistniałego stanu rzeczy jest „niedostateczne zagospodarowanie dróg żeglownych w Polsce, zarówno pod względem charakteru (rzeki są skanalizowane, swobodnie płynące), jak i parametrów żeglugowych (wymiary śluz, głębokość, szerokość szlaku i wysokość mostów) powoduje, że żegluga śródlądowa nie odgrywa znaczącej roli w polskim systemie transportowym”. A szkoda, bo jest to potencjał, który można by wykorzystać.

Pamiętajmy, że transport rzeczny pozwala odciążyć inne rodzaje przewozów (głównie kołowe), a przy tym jest rozwiązaniem ekologicznym i bardziej przyjaznym społeczeństwu. Rozwój żeglugi śródlądowej oznacza mniej ciężarówek na drogach (chociaż oczywiście nie wszędzie da się dotrzeć barką), mniejsze korki, czystsze powietrze i tak dalej.

Krótko mówiąc, fajnie by było nad tym popracować. A że na razie jest, jak jest... Mówi się: trudno. Coachowie twierdzą, że nie ma porażek – są tylko obszary do rozwoju. Z pewnością żegluga śródlądowa stanowi taki właśnie obszar.

 

Tagi: żegluga, śródlądzie, transport, statystyki, GUS
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958