TYP: a1

Biała flota rozpoczęła sezon na Mazurach

czwartek, 5 maja 2016
Z mediów/MF
Rozpoczynający się sezon turystyczny to także okazja dla wszystkich tych, co nie dysponując własnymi jednostkami lub umiejętnościami żeglarskimi chcieliby poznać Mazury od strony wody. Najwięksi mazurscy armatorzy floty pasażerskiej przygotowali nowe trasy i nowe atrakcje.


Fot. Żegluga Mazurska

Żegluga Ostródzko-Elbląska przygotowała na ten sezon 10 tras turystycznych. Jak podaje PAP, nowością są regularne rejsy spacerowe po rzece Elbląg oraz po Jezioraku. Turyści, którzy zdecydują się na wycieczkę po najdłuższym polskim jeziorze, płyną z Iławy wokół wyspy Wielka Żuława, między Półwyspem Nieprzyjaznym a Krzywym Rogiem, okrążają wyspę Mała Żuława i wracają do portu wzdłuż linii brzegowej. Najważniejszym punktem w ofercie pozostają rejsy po Kanale Elbląskim. Ta zbudowana w latach 1844-81 droga wodna jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki systemowi pięciu oryginalnych pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach kolejowych i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Żegluga Ostródzko-Elbląska nie zdecydowała się w tym roku na rejsy na całej długości kanału, a jedynie pomiędzy Elblągiem a pochylnią w Buczyńcu. Przewoźnik obawiał się bowiem powtórzenia sytuacji sprzed roku, gdy długotrwała susza spowodowała tzw. wypłycenia na niektórych odcinkach kanału, co uniemożliwiło kursowanie dużym statkom turystycznym na trasie Ostróda-Buczyniec.

Żegluga Ostródzko-Elbląska to największy operator rejsów pasażerskich na Mazurach Zachodnich. W poprzednim sezonie statki spółki zabrały na pokład blisko 49 tys. osób.

Kursująca po Szlaku Wielkich Jezior Żegluga Mazurska nie zmieniła oferty tras od poprzedniego sezonu. Turyści mają do wyboru kilkanaście rejsów rozpoczynających się w sześciu portach. Najpopularniejsze są rejsy spacerowe po jeziorze Śniardwy oraz tzw. łabędzim szlakiem i w pobliże Wyspy Kormoranów. Należące do firmy 10 statków może zabrać na pokład w sumie 1100 pasażerów. Być może jeszcze w tym sezonie do regularnych rejsów dołączy nowa jednostka na ok. 50 pasażerów. Jej budowa kończy się w stoczni przedsiębiorstwa.
Żegluga Mazurska to najstarszy armator białej floty w województwie, istnieje od ponad 50 lat. W poprzednim sezonie przewiozła 140 tys. pasażerów.

Tagi: biała flota, rejsy, Kanał Elbląski, sezon turystyczny, Mazury
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 February

Sejm przyjął ustawę o przekopie Mierzei Wiślanej
piątek, 24 lutego 2017
Rozpoczął się w Krakowie kolejny XIX festiwal Shanties pod hasłem "Ruszajmy w rejs". Grand Prix festiwalu otrzymały odnowione "Stare Dzwony".
czwartek, 24 lutego 2000
Na rafie koralowej u wybrzeży Kuby stracony został s/y "Asterias", jacht Śląskiego Yacht Clubu.
sobota, 24 lutego 1990
Wodowanie żaglowca "Pommern", obecnie statek muzeum w alandzkim Marienhamn.
wtorek, 24 lutego 1903