TYP: a1

68 mln zł na remont Kanału Łuczańskiego

poniedziałek, 2 stycznia 2023
Informacja prasowa/RZGW Białystok

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z końcem roku podpisało umowę na przebudowę i umocnienie drogi wodnej szlaku głównego Pisz – Węgorzewo.

Remont Kanału Łuczańskiego jest jednym z elementów projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Całkowity koszt remontu wynosi blisko 68 mln złotych. W ramach tej kwoty obecne umocnienia brzegowe kanału zostaną zastąpione nowymi, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu. Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. Na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości kanału – 1,6 m.

Remont obejmie także wieżę i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Teren po przeprowadzonych pracach remontowych zostanie uporządkowany.

 

Ze względów bezpieczeństwa na czas realizacji prac Kanał Łuczański zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej – szczegółowych informacji należy szukać w zakładce Komunikaty Nawigacyjne na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Planowany termin zakończenia prac to koniec listopada 2023 roku.

Tagi: Kanał Łuczański
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971