TYP: a1

68 mln zł na remont Kanału Łuczańskiego

poniedziałek, 2 stycznia 2023
Informacja prasowa/RZGW Białystok

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z końcem roku podpisało umowę na przebudowę i umocnienie drogi wodnej szlaku głównego Pisz – Węgorzewo.

Remont Kanału Łuczańskiego jest jednym z elementów projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Całkowity koszt remontu wynosi blisko 68 mln złotych. W ramach tej kwoty obecne umocnienia brzegowe kanału zostaną zastąpione nowymi, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu. Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. Na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości kanału – 1,6 m.

Remont obejmie także wieżę i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Teren po przeprowadzonych pracach remontowych zostanie uporządkowany.

 

Ze względów bezpieczeństwa na czas realizacji prac Kanał Łuczański zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej – szczegółowych informacji należy szukać w zakładce Komunikaty Nawigacyjne na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Planowany termin zakończenia prac to koniec listopada 2023 roku.

Tagi: Kanał Łuczański
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580