TYP: a1

130 mln z Funduszy Europejskich pomoże udrożnić szlak żeglowny na Odrze

poniedziałek, 4 maja 2020
Z mediów/MFiPR

Trzy jazy na opolskim odcinku Odry: Krępa, Dobrzeń i Groszowice zostaną zmodernizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Koszt projektu to 154 milionów złotych. Z tej kwoty ponad 130 milionów złotych będzie pochodziło z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). 


Jaz wodny to budowla wznoszona w poprzek koryta rzeki, która służy do spiętrzenia wody. Modernizacja jazów na Odrze przyczyni się do udrożnienia, przystosowania do III klasy drogi wodnej oraz przywrócenia możliwości transportowych szlaku żeglownego na rzece.

Umowę o dofinansowanie projektu „Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice - woj. opolskie (etap II)” podpisali przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wód Polskich.
Inwestycja zakłada między innymi wymianę zamknięć sektorowych na klapowe z napędem hydraulicznym, przebudowę konstrukcji betonowych filarów, przyczółków i przęseł. Wybudowane zostaną przepławki dla ryb (konstrukcje, które umożliwiają naturalną migrację ryb) dwuśrodowiskowych, nadbudówki maszynowni i kładki do osiedli przystopniowych. Drogi i place dojazdowe oraz infrastruktura energetyczna zostaną przebudowane, a obiekty zostaną wyposażone w systemy automatycznego i zdalnego sterowania klapami oraz monitorujące pracę urządzeń i bezpieczeństwo budowli. W ramach projektu powstanie prawie 22 kilometry nowych bądź zmodernizowanych śródlądowych dróg wodnych.

– Żegluga rzeczna to najbardziej ekologiczny rodzaj przewozu. Dlatego przeznaczamy kolejne środki na rozwój transportu śródlądowego  – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnejMałgorzata Jarosińska-Jedynakoraz dodaje – Dofinansowanie projektów z zakresu żeglugi śródlądowej z POIiŚ opiewa już na kwotę 1,1 miliarda złotych. Z tych środków przewidziana jest realizacja 12 projektów z zakresu modernizacji infrastruktury żeglugowej na Odrzańskiej Drodze Wodnej.

Tagi: Odra, szlak żeglowny, Fundusze Europejskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972