TYP: a1

Srebro Buksaka i Wierzbickiego w regatach Pucharu Świata!

poniedziałek, 29 kwietnia 2024
Informacja prasowa PZŻ

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) zdobyli srebrny medal w regatach Pucharu Świata w Hyeres w żeglarskiej klasie 49er. O podium w windsurfingowej klasie iQFoil otarł się Paweł Tarnowski, który zajął 4 miejsce. Wyniki te są zwieńczeniem udanego tygodnia dla polskich żeglarzy, którzy w Hyeres wywalczyli w sumie 7 medali i trzy kwalifikacje olimpijskie.

Dzisiaj w Hyeres w regatach Pucharu Świata miały odbyć się wyścigi medalowe, ale z powodu sztormowej pogody żeglarze nie zeszli na wodę. Wyniki zostały zatem ustalone pod dniu wczorajszym, a najwięcej powodów do radości mieli aktualni wicemistrzowie Europy, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, którzy uplasowali się na 2 miejscu w klasie 49er.

- To były wymagające regaty, nie tylko z powodu warunków pogodowych, ale przede wszystkim ze względu na stawkę. Ze ścisłej światowej czołówki zabrakło praktycznie tylko jednej brytyjskiej załogi, wszyscy na dodatek ścigaliśmy się w jednej flocie, więc była to realna weryfikacja formy i możliwości. Zdecydowaną większość z 14 wyścigów rozegraliśmy dobrze taktycznie, podejmowaliśmy dobre decyzje, żeglowaliśmy w czołówce, więc jesteśmy bardzo zadowoleni - mówią Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

Regaty wygrali Hiszpanie Diego Botin i Florian Trittel. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie polskie załogi - miejsce 7 zajęli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk/PGE Sailing Team Poland), a tuż za nimi na miejscu 8 sklasyfikowana została kolejna gdańska załoga Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki.

To kolejny świetny występ polskich żeglarzy w tej klasie. W niedawnych regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce też mieliśmy trzy załogi w czołowej dziesiątce, a Przybytek z Piaseckim zdobyli brązowy medal.

W Hyeres dobrze spisał się też Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski). Aktualny wicemistrz świata zajął 4 miejsce w windsurfingowej klasie iQFoil. Wśród kobiet na 10 miejscu uplasowała się Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland).

W regatach rangi Pucharu Świata w Hyeres rywalizowali zawodnicy z krajów, które mają już zapewnioną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Z kolei zawodnicy z krajów jeszcze nie zakwalifikowanych rywalizowali w Hyeres w Last Chance Regatta, których stawką były nie tylko medale, ale przede wszystkim ostatnie „przepustki” olimpijskie. Polscy żeglarze stanęli na wysokości zadania i wywalczyli kwalifikacje olimpijskie w klasach Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn i 49erFX.

Ponadto złoty medal w klasie 49er FX wywalczyła załoga Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), zaś medal srebny zdobyły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). W klasie Formula Kite z Hyeres ze srebrem wrócili Maks Żakowski wśród mężczyzn i Julia Damasiewicz (oboje AZS Poznań) wśród kobiet, zaś na najniższym stopniu podium stanęli Jan Marciniak (Aqua Włocławek) i Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń).

W klasach 470 i ILCA 7 polskim żeglarzom nie udało się zrobić niespodzianki i nie wywalczyli kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. Na akwenie olimpijskim w Marsylii, gdzie odbędzie się żeglarska część Igrzysk Polska będzie miała reprezentantów w siedmiu z dziesięciu konkurencji. O medale walczyć będą żeglarze w klasach Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn, iQFoil kobiet, iQFoil mężczyzn, 49er, 49erFX i ILCA 6.

 

Wyniki regat PŚ i Last Chance Regatta w Hyeres

https://sof.regatta.ffvoile.fr/en/default/races/race-resultsall

 

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991