TYP: a1

Dok

środa, 18 maja 2016
Dok to obiekt portowy, którego zadaniem jest utrzymywanie jachtu bądź innej jednostki pływającej w jednym położeniu, głównie podczas prowadzenia naprawy lub konserwacji. Wyróżniamy doki portowe, suche oraz pływające. Dok portowy ­ ma formę basenu z zamykanymi wrotami, dzięki którym statek utrzymywany jest na stałej wysokości, niezależnie od pływów; Dok suchy – podobnie, jak dok portowy, jest to basen z wodoszczelnymi wrotami, jednak wyposażony jest w system wypompowywania wody, dzięki czemu możliwe jest osadzenie statku na jego dnie. Dok pływający – jest to okresowo zanurzana konstrukcja, służąca do wynoszenia jachtu bądź statku ponad powierzchnię wody, np. celem przeprowadzenia przeglądów lub napraw. Tagi: dok, port, słownik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867