TYP: a1

Sylwetki piratów - Peter de Neumann

wtorek, 25 stycznia 2011
Weronika Morys
Komandor Bernard Peter de Neumann urodził się 18 września 1917 roku, zmarł 16 września 1972 roku. Był brytyjskim żeglarzem i dokmistrzem. Za swoje czyny w czasie wojny otrzymał wiele odznaczeń, ale został także przez swoich wrogów oskarżony o piractwo. Był też znany jako „Człowiek z Timbuktu”.

Za swoje męstwo w czasie II wojny światowej został odznaczony Medalem Jerzego oraz Medalem Lloyda. Wyróżnienie otrzymał za usunięcie z maszynowni okrętu „Tewkesbury” 250-kg bomby podczas ataku powietrznego Luftwaffe 1 marca 1941 roku. Następnego dnia statek został storpedowany i zatopiony przez U-boota. Ocalała załoga „Tewkesbury’ego” opuściła okręt na dwóch łodziach ratunkowych. Łódź, na której znalazł się de Neumann została zabrana przez amerykański krążownik „Exhibitor”, przemianowany później na HMS „Cilicia”.

W maju 1941 roku HMS „Cilicia” zawinął do Freetown, a de Neumann zaciągnął się statek Królewskiej Marynarki Wojennej „Criton”. W czerwcu okręt został zaatakowany przez Francuzów i zatopiony. Załogę „Critona” odstawiono pod eskortą do Konakry (stolica Gwinei), gdzie przed francuskim sądem wojskowym oskarżono dowodzących statkiem o piractwo i uznano ich winę. Skazani zostali osadzeni w Timbuktu, skąd udało im się uciec. Zdołali przemierzyć 640 km w górę rzeki Niger, zanim zostali ponownie schwytani.

De Neumann został zwolniony z więzienia pod koniec grudnia 1942 roku i powrócił do Wielkiej Brytanii na pokładzie HMS „Asturias” w połowie stycznia 1943 roku. W połowie lutego 1943 roku został odznaczony Medalem Jerzego przez króla Jerzego VI.

W latach 1947-53 de Neumann służył jako komandor na HMRC „Vigilant”. Następnie został kapitanem portu, a później, kiedy jego zdrowie uległo pogorszeniu, dokmistrzem w Tilbury. Został odznaczony za udział w akcji ratunkowej holownika „Sunfish” pod Tower Bridge. Kolejne wyróżnienie otrzymał za udział w ratowaniu załogi holownika „Kenia”.

De Neumann zginął w wypadku w dokach Tilbury w 1972 roku.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972