TYP: a1

Sylwetki piratów - Jean Ango

wtorek, 29 marca 2011
Weronika Morys
Jean Ango był francuskim żeglarzem, bankierem i armatorem, żyjącym w latach 1480–1551, który wzbogacił się na piractwie na Morzu Karaibskim. Ango był przyjacielem króla Francji, Franciszka I, któremu dostarczał statków. Pomógł również sfinansować wyprawy Giovanniego da Verrazzano i Jacquesa Cartiera, mające na celu znalezienie północno-zachodniego przejścia do Chin.

Ojciec Jeana Ango zasłynął organizując wyprawę do Nowej Fundlandii, w celu kolonizacji wyspy. Była to druga francuska wyprawa, która dotarła do tych terenów, po ekspedycji Giovanniego Caboto. Po śmierci ojca (prawdopodobnie w ostatnich latach panowania króla Ludwika XII) i odziedziczeniu znacznego majątku, Ango zaprzestał osobistego udziału w rejsach handlowych i osiedlił się w Dieppe.

Jean Ango kontrolował, częściowo lub wyłącznie, około 70 statków, w tym statki handlowe i rybackie. Chociaż finansował wyprawy handlowe i badawcze, wykorzystywał też swoje statki w celach wojskowych oraz sponsorował rejsy, których jedynym celem było piractwo. Jego marynarze zatrzymali i ograbili między innymi statek wysłany z Meksyku przez Hernánda Cortésa, na którym znajdowały się dary w srebrze o wartości 280 milionów marawedów.

Ango był bliskim przyjacielem króla Franciszka I. W roku 1521 otrzymał tytuł wicehrabiego Dieppe, a w 1533 roku, kiedy król odwiedził go w jego posiadłości w Normandii, kapitana Dieppe. Kiedy Jan III Aviz skonfiskował jeden z jego statków, który wiózł łupy pochodzące z grabieży, Ango otrzymał pozwolenie króla Francji, żeby odpowiedzieć siłą. Działając na podstawie listu kaperskiego wydanego 26 lipca 1530 roku nękał portugalską flotę na Atlantyku, a nawet groził blokadą portu w Lizbonie. 15 sierpnia 1531 roku król Portugalii zgodził się zapłacić 60 000 dukatów odszkodowania w zamian za porozumienie z Ango, który zaprzestał działań zbrojnych przeciwko portugalskiej flocie i zrezygnował z listu kaperskiego, który te działania umożliwiał.

Za panowania króla Henryka II Ango popadł w niełaskę. Niemal zbankrutował zmuszony do udziału w finansowaniu królewskiego projektu zbrojeń, a w 1549 roku został wtrącony do więzienia za niepłacenie podatków od swoich zysków z kaperstwa.

Jean Ango jest uważany za patrona żeglarzy, geografów, kartografów oraz artystów i piratów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932