TYP: a1

II bitwa morska pod Finisterre

czwartek, 28 lipca 2011
Weronika Morys
Bitwa rozegrała się 25 października 1747 roku podczas austriackiej wojny sukcesyjnej koło przylądka Finisterre. Stronami w potyczce były: flota brytyjska licząca 14 liniowców (ok. 850 dział) i kilka fregat, dowodzona przez admirała Hawke'a oraz francuska eskadra (8 liniowców, 1 fregata i 1 uzbrojony statek), dowodzona przez admirała Desherbiers de l'Etenduère, ochraniająca konwój składający się z 252 statków.

Brytyjczycy mieli znaczącą przewagę liczebną, jednak Francuzi stawili silny opór, a wysoka jakość ich okrętów umożliwiła w pewnym stopniu wyrównanie szans. Hawke podszedł do Francuzów od strony zawietrznej, inicjując atak z bliskiej odległości. Brytyjczycy stopniowo otaczali i opanowywali w walce abordażowej okręty Francuzów. Hrabia de Vaudreuil na okręcie Intrépide, największym z francuskich liniowców, zawrócił by pomóc swemu admirałowi (na 80-działowym okręcie flagowym Tonnant), co umożliwiło obu okrętom ucieczkę. Pozostałe sześć okrętów francuskich po 7-godzinnej walce zostało zdobytych.

Bitwa zakończyła się klęską Francuzów. Po ich stronie było ponad 800 zabitych i rannych. Francuzi stracili też 6 okrętów, a wielu z nich dostało się do niewoli. Zdecydowane zwycięstwo floty brytyjskiej położyło kres dalszym operacjom francuskim na morzu do końca tej wojny.
TYP: a3
0 0
Komentarze