TYP: a1

Bitwa u przylądka Matapan

czwartek, 13 października 2011
Weronika Morys
Bitwa została stoczona w dniach 27-29 marca 1941 roku, w pobliżu greckiego przylądka Matapan. Stronami starcia były siły alianckie, którymi dowodził admirał Andrew Cunningham oraz marynarka włoska, pod dowództwem admirała Angelo Iachino. Była to największa bitwa morska stoczona w czasie II wojny światowej na Morzu Śródziemnym.

W 1941 roku Niemcy planowały inwazję na Jugosławię i Grecję. Zadaniem Luftwaffe było przerwanie angielskich szlaków komunikacyjnych do Grecji, gdzie od marca 1941 roku przybywały oddziały brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego. W zadaniu tym wsparcia udzielili Włosi, wysyłając silny zespół okrętów na Morze Śródziemne, by uniemożliwić Aliantom przerzucenie większych sił do Grecji.

Włosi dysponowali jednym nowoczesnym okrętem liniowym "Vittorio Veneto", 6 ciężkimi i 2 lekkimi krążownikami oraz 14 niszczycielami. Brytyjczycy mieli do dyspozycji 3 okręty liniowe HMS "Warspite", "Barham", "Valiant", lotniskowiec "HMS Formidable" z 72 samolotami na pokładzie, 4 lekkie krążowniki "Ajax", "Orion", "Perth" i "Gloucester" oraz 15 niszczycieli.

28 marca 1941 roku Włosi zostali zaskoczeni przez silny zespół brytyjski koło przylądka Matapan. Początkowo siły włoskie miały przewagę, do czasu kiedy pojawiły się samoloty z angielskiego lotniskowca. Gdy Włosi zaczęli się wycofywać, w pościg ruszyły samoloty Fairey Swordfish z lotniskowca "Formidable" i stacjonujące na lotniskach w Grecji. Kiedy dwa włoskie okręty - “Vittorio Veneto" i "Pola" zostały uszkodzone, admirał Iachino pozostawił je pod ochroną 2 ciężkich krążowników i 6 niszczycieli. Wykorzystując radar pod osłoną nocy do okrętów zbliżyli się Brytyjczycy i zatopili 3 ciężkie krążowniki oraz 3 niszczyciele.
Po stronie włoskiej było 2300 zabitych, zniszczone 3 ciężkie krążowniki i 3 niszczyciele oraz uszkodzony okręt liniowy. Brytyjskie straty to uszkodzone 4 lekkie krążowniki, zniszczony samolot torpedowy oraz 3 zabitych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898