TYP: a1

Bitwa u przylądka Matapan

czwartek, 13 października 2011
Weronika Morys
Bitwa została stoczona w dniach 27-29 marca 1941 roku, w pobliżu greckiego przylądka Matapan. Stronami starcia były siły alianckie, którymi dowodził admirał Andrew Cunningham oraz marynarka włoska, pod dowództwem admirała Angelo Iachino. Była to największa bitwa morska stoczona w czasie II wojny światowej na Morzu Śródziemnym.

W 1941 roku Niemcy planowały inwazję na Jugosławię i Grecję. Zadaniem Luftwaffe było przerwanie angielskich szlaków komunikacyjnych do Grecji, gdzie od marca 1941 roku przybywały oddziały brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego. W zadaniu tym wsparcia udzielili Włosi, wysyłając silny zespół okrętów na Morze Śródziemne, by uniemożliwić Aliantom przerzucenie większych sił do Grecji.

Włosi dysponowali jednym nowoczesnym okrętem liniowym "Vittorio Veneto", 6 ciężkimi i 2 lekkimi krążownikami oraz 14 niszczycielami. Brytyjczycy mieli do dyspozycji 3 okręty liniowe HMS "Warspite", "Barham", "Valiant", lotniskowiec "HMS Formidable" z 72 samolotami na pokładzie, 4 lekkie krążowniki "Ajax", "Orion", "Perth" i "Gloucester" oraz 15 niszczycieli.

28 marca 1941 roku Włosi zostali zaskoczeni przez silny zespół brytyjski koło przylądka Matapan. Początkowo siły włoskie miały przewagę, do czasu kiedy pojawiły się samoloty z angielskiego lotniskowca. Gdy Włosi zaczęli się wycofywać, w pościg ruszyły samoloty Fairey Swordfish z lotniskowca "Formidable" i stacjonujące na lotniskach w Grecji. Kiedy dwa włoskie okręty - “Vittorio Veneto" i "Pola" zostały uszkodzone, admirał Iachino pozostawił je pod ochroną 2 ciężkich krążowników i 6 niszczycieli. Wykorzystując radar pod osłoną nocy do okrętów zbliżyli się Brytyjczycy i zatopili 3 ciężkie krążowniki oraz 3 niszczyciele.
Po stronie włoskiej było 2300 zabitych, zniszczone 3 ciężkie krążowniki i 3 niszczyciele oraz uszkodzony okręt liniowy. Brytyjskie straty to uszkodzone 4 lekkie krążowniki, zniszczony samolot torpedowy oraz 3 zabitych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877