TYP: a1

Bitwa u przylądka Matapan

czwartek, 13 października 2011
Weronika Morys
Bitwa została stoczona w dniach 27-29 marca 1941 roku, w pobliżu greckiego przylądka Matapan. Stronami starcia były siły alianckie, którymi dowodził admirał Andrew Cunningham oraz marynarka włoska, pod dowództwem admirała Angelo Iachino. Była to największa bitwa morska stoczona w czasie II wojny światowej na Morzu Śródziemnym.

W 1941 roku Niemcy planowały inwazję na Jugosławię i Grecję. Zadaniem Luftwaffe było przerwanie angielskich szlaków komunikacyjnych do Grecji, gdzie od marca 1941 roku przybywały oddziały brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego. W zadaniu tym wsparcia udzielili Włosi, wysyłając silny zespół okrętów na Morze Śródziemne, by uniemożliwić Aliantom przerzucenie większych sił do Grecji.

Włosi dysponowali jednym nowoczesnym okrętem liniowym "Vittorio Veneto", 6 ciężkimi i 2 lekkimi krążownikami oraz 14 niszczycielami. Brytyjczycy mieli do dyspozycji 3 okręty liniowe HMS "Warspite", "Barham", "Valiant", lotniskowiec "HMS Formidable" z 72 samolotami na pokładzie, 4 lekkie krążowniki "Ajax", "Orion", "Perth" i "Gloucester" oraz 15 niszczycieli.

28 marca 1941 roku Włosi zostali zaskoczeni przez silny zespół brytyjski koło przylądka Matapan. Początkowo siły włoskie miały przewagę, do czasu kiedy pojawiły się samoloty z angielskiego lotniskowca. Gdy Włosi zaczęli się wycofywać, w pościg ruszyły samoloty Fairey Swordfish z lotniskowca "Formidable" i stacjonujące na lotniskach w Grecji. Kiedy dwa włoskie okręty - “Vittorio Veneto" i "Pola" zostały uszkodzone, admirał Iachino pozostawił je pod ochroną 2 ciężkich krążowników i 6 niszczycieli. Wykorzystując radar pod osłoną nocy do okrętów zbliżyli się Brytyjczycy i zatopili 3 ciężkie krążowniki oraz 3 niszczyciele.
Po stronie włoskiej było 2300 zabitych, zniszczone 3 ciężkie krążowniki i 3 niszczyciele oraz uszkodzony okręt liniowy. Brytyjskie straty to uszkodzone 4 lekkie krążowniki, zniszczony samolot torpedowy oraz 3 zabitych.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932