TYP: a1

Bitwa o jezioro Erie

czwartek, 24 listopada 2011
Weronika Morys
Bitwa rozegrała się na jeziorze Erie 10 września 1813 roku, w trakcie wojny brytyjsko-amerykańskiej. Dziewięć amerykańskich okrętów pokonało sześć okrętów brytyjskich, co zapewniło Amerykanom kontrolę nad jeziorem do końca wojny. To z kolei umożliwiło odzyskanie Detroit i wygranie bitwy pod Moraviantown.

29 sierpnia Brytyjczycy z powodu kończących się zapasów i kiepskiej pogody zdjęli blokadę portu Erie. Uwolniona flota amerykańska pod dowództwem komandora Olivera Perry rozpoczęła patrolowanie akwenu. Spotkanie z flotą brytyjską pod wodzą komandora Roberta Barclaya nastąpiło w okolicach Put-in-Bay w Ohio. Okrętem flagowym flotylli amerykańskiej był “Lawrence”, brytyjskiej - “Detroit”.

Początkowo ogień wymieniały głównie jednostki flagowe. “Lawrence” został szybko wyłączony z walki przez zmasowany ogień z okrętu “Detroit”. Amerykańskiemu admirałowi udało się przedostać na bryg “Niagara”. Jako że “Detroit” został uszkodzony w wymianie ognia, stał się łatwym łupem dla “Niagary”. Po zajęciu okrętu i pojmaniu Barclaya pozostałe okręty brytyjskie poddały się.

Po bitwie Perry wysłał list do generała Harrisona, w którym napisał: “We have met the enemy and they are ours” ("Spotkaliśmy wroga i teraz są nasi"). Amerykanie przejęli dwie fregaty, dwa brygi, jeden szkuner i jeden slup.


© 2004 Matthew Trump
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001