TYP: a1

Terminarz żeglarski 2012

środa, 18 stycznia 2012
MZ
Pisanie recenzji, której bohaterem jest terminarz – to wydaje się absurdalne, bo cóż tu do recenzowania. Można najwyżej opisać trwałość wykonania, gatunek papieru i czy wszystkie dni roku zostały uwzględnione, a miesiące ujęte są w rzeczywistej kolejności. Oczywiście gratką dla opisującego jest, jeśli w omawianym egzemplarzu pojawiają się błędy, wtedy hulaj dusza, będziemy się pastwić i naśmiewać! Jednak w wypadku tego terminarza jest inaczej – to bowiem terminarz żeglarski, a w nim sporo użytecznych informacji.

Znajdziemy w nim podane warunki bezpiecznej żeglugi, opisane zostały podstawowe węzły, rodzaje ożaglowania, sposoby udzielania pierwszej pomocy. Jest też o prawie drogi, o kursach względem wiatru, stopniach żeglarskich, sygnałach ostrzegawczych. Wydawca całość uzupełnił o spis Polskich Latarni Morskich, skalę Beauforta, alfabet morsa i inne przydatne informacje. Można oczywiście wydziwiać, że to wiedza, którą każdy żeglarz powinien mieć opanowaną, ale przecież przypominania nigdy za dużo.

Teraz parę słów o stronie estetycznej tego terminarza – tu krótko, jest ładny, czytelnie ułożony, z dużą ilością miejsc na notatki, do tego parę zacnych kolorowych fotografii, jednym słowem smaczna to publikacja. Nic więc w tym dziwnego, że dostarczone do naszej redakcji egzemplarze zostały natychmiast rozdrapane tak, że piszący te słowa został z pustymi rękami. Żal!

Wydawnictwo: Adeon Wydawnictwo Tebra
ISBN: 5907771418124
Liczba stron: 144
Wymiary: 170 x 245 mm
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628