TYP: a1

Terminarz żeglarski 2012

środa, 18 stycznia 2012
MZ
Pisanie recenzji, której bohaterem jest terminarz – to wydaje się absurdalne, bo cóż tu do recenzowania. Można najwyżej opisać trwałość wykonania, gatunek papieru i czy wszystkie dni roku zostały uwzględnione, a miesiące ujęte są w rzeczywistej kolejności. Oczywiście gratką dla opisującego jest, jeśli w omawianym egzemplarzu pojawiają się błędy, wtedy hulaj dusza, będziemy się pastwić i naśmiewać! Jednak w wypadku tego terminarza jest inaczej – to bowiem terminarz żeglarski, a w nim sporo użytecznych informacji.

Znajdziemy w nim podane warunki bezpiecznej żeglugi, opisane zostały podstawowe węzły, rodzaje ożaglowania, sposoby udzielania pierwszej pomocy. Jest też o prawie drogi, o kursach względem wiatru, stopniach żeglarskich, sygnałach ostrzegawczych. Wydawca całość uzupełnił o spis Polskich Latarni Morskich, skalę Beauforta, alfabet morsa i inne przydatne informacje. Można oczywiście wydziwiać, że to wiedza, którą każdy żeglarz powinien mieć opanowaną, ale przecież przypominania nigdy za dużo.

Teraz parę słów o stronie estetycznej tego terminarza – tu krótko, jest ładny, czytelnie ułożony, z dużą ilością miejsc na notatki, do tego parę zacnych kolorowych fotografii, jednym słowem smaczna to publikacja. Nic więc w tym dziwnego, że dostarczone do naszej redakcji egzemplarze zostały natychmiast rozdrapane tak, że piszący te słowa został z pustymi rękami. Żal!

Wydawnictwo: Adeon Wydawnictwo Tebra
ISBN: 5907771418124
Liczba stron: 144
Wymiary: 170 x 245 mm
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865