TYP: a1

Terminarz żeglarski 2012

środa, 18 stycznia 2012
MZ
Pisanie recenzji, której bohaterem jest terminarz – to wydaje się absurdalne, bo cóż tu do recenzowania. Można najwyżej opisać trwałość wykonania, gatunek papieru i czy wszystkie dni roku zostały uwzględnione, a miesiące ujęte są w rzeczywistej kolejności. Oczywiście gratką dla opisującego jest, jeśli w omawianym egzemplarzu pojawiają się błędy, wtedy hulaj dusza, będziemy się pastwić i naśmiewać! Jednak w wypadku tego terminarza jest inaczej – to bowiem terminarz żeglarski, a w nim sporo użytecznych informacji.

Znajdziemy w nim podane warunki bezpiecznej żeglugi, opisane zostały podstawowe węzły, rodzaje ożaglowania, sposoby udzielania pierwszej pomocy. Jest też o prawie drogi, o kursach względem wiatru, stopniach żeglarskich, sygnałach ostrzegawczych. Wydawca całość uzupełnił o spis Polskich Latarni Morskich, skalę Beauforta, alfabet morsa i inne przydatne informacje. Można oczywiście wydziwiać, że to wiedza, którą każdy żeglarz powinien mieć opanowaną, ale przecież przypominania nigdy za dużo.

Teraz parę słów o stronie estetycznej tego terminarza – tu krótko, jest ładny, czytelnie ułożony, z dużą ilością miejsc na notatki, do tego parę zacnych kolorowych fotografii, jednym słowem smaczna to publikacja. Nic więc w tym dziwnego, że dostarczone do naszej redakcji egzemplarze zostały natychmiast rozdrapane tak, że piszący te słowa został z pustymi rękami. Żal!

Wydawnictwo: Adeon Wydawnictwo Tebra
ISBN: 5907771418124
Liczba stron: 144
Wymiary: 170 x 245 mm
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928