TYP: a1

Dariusz Jędrzejewski "Polska wzdłuż i wszerz. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza"

czwartek, 24 września 2015
Joanna Szumowska-Pacułt
Północna Polska ze swoimi słodkimi i słonymi wodami stanowi sporą atrakcję nie tylko dla żeglarzy, ale również dla osób ceniących sobie spokojny wypoczynek w otoczeniu wspaniałej przyrody. O tym przekonuje nas przewodnik "Polska wzdłuż i wszerz. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza", który z pewnością może się przydać przy planowaniu jesiennych wojaży.Dariusz Jędrzejewski, krok po kroku, przybliża czytelnikom północną część naszego kraju. Wraz z autorem możemy powędrować od Wolińskiego Parku Narodowego, poprzez Kaszuby zachwycające dzikim wybrzeżem, urokliwe Trójmiasto, aż po jeziora Warmii i Mazur – najpiękniejszy szlak żeglarski w Polsce. Nie zabrakło regionalnych ciekawostek i propozycji na aktywne spędzenie czasu.

Przewodnik testowałam osobiście, spędzając tegoroczny urlop na wybrzeżu kaszubskim. Całość podana jest w sposób przejrzysty i interesujący, z dużą ilością zdjęć. Jest to solidna pigułka wiedzy o północnych regionach Polski. Czytelnik może w łatwy sposób znaleźć informację o tym, co w danym momencie go najbardziej interesuje podczas zwiedzania Gdańska, czy Sopotu. Ponadto w książce natrafimy również m.in. na sugestie dotyczące wartych zobaczenia jezior i rzek, opisy miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk, adresy wsi letniskowych i agroturystycznych, informacje o parkach narodowych i krajobrazowych, czy opisy zamków, pałaców i klasztorów.

Warto zaznaczyć, że nakładem Wydawnictwa Burda ukazały się również kolejne części przewodników z tej serii: "Polska wzdłuż i wszerz tom II. Niziny i wyżyny między Odrą i Bugiem" oraz "Polska wzdłuż i wszerz tom III. Góry i pogórza południowej Polski"

"Polska wzdłuż i wszerz tom I. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza"
Dariusz Jędrzejewski
Wydawnictwo Burda Książki
Stron: 412
Cena: 41,90 zł


Tagi: joanna, szumowska, pacułt, recenzja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920