TYP: a1

Wiatrówka na miarę potrzeb – przygoda ze strzelectwem

środa, 14 września 2016
Artykuł sponsorowany
Strzelectwo rekreacyjne to zmodyfikowana forma tego, czym pasjonowali się nasi przodkowie przed laty, to kontynuacja głęboko zakorzenionej w nas tradycji. Obecnie prawo nie dopuszcza posiadania broni bez stosownego zezwolenia, jednak fani sportu strzeleckiego mogą bez przeszkód zaopatrzyć się w wiatrówkę. Ściślej rzecz biorąc, bez licencji można nabyć każdą wiatrówkę o energii pocisku poniżej 17 J, o ile jest się osobą pełnoletnią.

wiatrówka

Na rynku dostępne są dwie główne kategorie wiatrówek, a każda z nich przeznaczona jest do innego celu. Pierwszą z nich są wiatrówki karabinki, a drugą – wiatrówki pistolety.

Wiatrówki karabinki

Wiatrówki karabinki (wiatrówki „długie”) są znacznie dłuższe od wiatrówek pistoletów, a co za tym idzie, są też dużo cięższe. Trudniej się z nimi przemieszczać, ale ten mankament w pełni rekompensują mocą i celnością strzału.
Długie wiatrówki wykorzystuje się do oddawania strzałów na znaczne odległości (powyżej 15 – 20 metrów). Wystrzelony śrut z dużym prawdopodobieństwem dojdzie celu, a nawet go przebije.
Zaletą jest tu długa kolba, która nawet osobom mniej wprawionym pozwoli na przyjęcie dogodnej pozycji, precyzyjne wymierzenie i celne oddanie strzału.

Starsze, a raczej zabytkowe modele wiatrówek karabinków mogą nie być przystosowane do montażu celownika optycznego, lecz w nowoczesnych, najlepszych typach karabinków ten element jest praktycznie standardem. Luneta optyczna jest bardzo dużym udogodnieniem. Bez niej niemożliwe byłoby trafienie celu niewidocznego dla ludzkiego oka bez odpowiedniego powiększenia.

Wiatrówki różnią się jakością wykonania, ceną, rodzajem śrutów, siłą strzałów i zasięgiem. Bardzo szerokie omówienie najlepszych marek i typów wiatrówek karabinków oraz wiatrówek pistoletów można znaleźć na stronie http://1rblog.pl/jaka-wiatrowka-jest-najlepsza-ranking-poradnik/

Wiatrówki pistolety

Wiatrówki pistolety do złudzenia przypominają wyglądem i sposobem obsługi prawdziwą broń na ostre naboje. Podobnie jak w broni palnej, w wiatrówkach pistoletach przeładowywany jest magazynek, a niekiedy też wiatrówki te posiadają ruchomy zamek, który cofa się podczas oddawania strzału.

W odróżnieniu od wiatrówek karabinków, wiatrówki pistolety są wdzięcznym sprzętem ze względu na możliwość łatwego przenoszenia. Mają niewielki rozmiar i dużo niższą wagę.

Wiatrówek pistoletów używa się do strzelania na niewielkie odległości (do 15 metrów). Zaletą jest szybkość strzelania i ilość oddawanych strzałów. Niektóre modele umożliwiają oddanie pełnego magazynka (blisko 30 śrucin) w niezwykle krótkim czasie. Dużo jednak zależy od zręczności strzelca.
Reasumując, wiatrówki karabinki zapewniają dużą moc i celność strzałów oraz wysoką precyzję strzałów do celów położonych w dużym oddaleniu. Wiatrówki pistolety są idealne do strzałów na krótkie dystanse, są poręczne i szybkie.
Tagi: wiatrówka, strzelectwo
TYP: a3
0 0
Komentarze