TYP: a1

Gdzie na czarter jesienią?

środa, 18 marca 2020
Monika Frenkiel

Z powodu pandemii koronawirusa i wprowadzanych ograniczeń wielu z Was zmuszonych było zrezygnować z zaplanowanych wakacji czy rejsów, wielu z Was zrobiło to w trosce o swoje zdrowie. Przykład Chin pokazuje jednak, że pandemia prędzej czy później minie. 

Jeśli zrezygnowaliśmy z wyjazdu teraz czy na majówkę, śmiało możemy nasze plany przenieść na jesień. Są w Europie takie miejsca, gdzie warunki do żeglowania są wtedy tak samo dobre a pogoda znacznie sympatyczniejsza niż w Polsce. Poniżej podajemy kilka takich miejsc. 

W załączonych wykresach pokazane są zmiany procentowe w cenach czarteru od 1 sierpnia (szczytu) do końca października. Często zmiany w cenach świadczą o zmianie pogody, choć nie jest to regułą -  popyt zwiększa np, odbywająca się w tym miejscu impreza żeglarska, a pogoda wtedy niekoniecznie jest lepsza. Oczywiście ceny uzależnione bywają też od świąt i wolnego - na majówkę bywają droższe niż dwa tygodnie później.

 

Chorwacja

Szczyt sezonu kończy się we wrześniu ale jachty czarteruje się do połowy listopada (albo i dłużej, ale wymaga to już wtedy dobrych umiejętności żeglarskich i odrobiny samozaparcia, a na pewno większej odporności na temperatury). Żelazna zasada jest taka, że im bardziej na południe tym cieplej. Możemy się spodziewać temperatur niższych niż letnie skwary ale dalej powyżej 25 stopni Celsjusza we wrześniu czy ok. 20 w październiku i wielu słonecznych dni (choć sporadycznie mogą się zdarzać i spadki do 13 stopni), a temperatura wody ma przyjemne 23 stopnie we wrześniu i ok. 20 w październiku.  Pogoda bywa wtedy zmienna - możemy mieć zarówno pięknie i słonecznie jak i napotkać regularny sztorm - Adriatyk jest tzw. morzem wewnętrznym, otoczonym przez góry i zjawiska atmosferyczne przybierają tu gwałtowny charakter. Właśnie wtedy zarówno bora jak i jugo (znany z tego, że trwa długo i przynosi deszcze) potrafią wiać z największą siłą.  

Wiejące tu wiatry to mistral z północnego-zachodu, który daje najczęściej idealne do żeglowania umiarkowany wiatr i słońce. Zazwyczaj zaczyna wiać przed południem i cichnie o zachodzie słońca. Bora –najsłynniejszy wiatr w tym regionie, wiejący z północnego-wschodu. Umiarkowanie silny, w porywach  potrafi osiągnąć dużą siłę i powoduje wysokie, lecz stosunkowo krótkie fale. Podczas silnej bory najlepiej jest unikać żeglowania. Potrafi przyjść nagle i zaskoczyć nieprzygotowanych żeglarzy. I wreszcie levanat – podobny do bory wiatr, który można napotkać podczas żeglowania po północnym Adriatyku. Wieje ze wschodu, nie jest tak silny jak bora i nie wpływa na spadek temperatury. Trwa maksymalnie jeden dzień.

Wrzesień i październik to czas ze znacznie niższymi cenami niż w sezonie, kiedy to zarówno czartery, jak i rachunki w restauracjach mogą osiągać kwoty astronomiczne. No i panuje zdecydowanie mniejszy tłok w marinach i na kotwicowiskach, choć na sezon zimowy wyjmowane są z wody bojki. Mariny są pootwierane, gorzej bywa z restauracjami i barami, których możemy mieć mniejszy wybór. 

Grecja

Jesienią Grecja dostaje się pod wpływ chłodnych mas powietrza, które przynoszą więcej wilgoci i zmienne warunki pogodowe. Sezon żeglarski kończy się we wrześniu i październiku. We wrześniu temperatura wynosi do 28°C powietrza i 23°C wody w morzu. Delikatne ochłodzenie pojawia się dopiero w październiku (temperatura na poziomie 22°C), wtedy też w dzień pojawia się mniej słońca. 

 

Morze Jońskie – dobre warunki do żeglugi w tym rejonie trwają do końca września. Wiatry w tym okresie wieją z siłą do 5-6 B z kierunku zachodniego i północno-zachodniego, znikają wieczorem. Poranne wschodnie wiatry są o sile 1-2 B. Przy Korfu o poranku można się spodziewać gęstej mgły, mocno ograniczającej widoczność. Po stronie zawietrznej wysp (szczególnie przy Itace i Zakhyntos) mogą występować gwałtowne podmuchy wiatrów, które osiągają nawet 5-6°B.

Na wyspach Morza Egejskiego i w Zatoce Sarońskiej do października mamy do czynienia z wiatrem, zwanym meltemi, wymagającym większych umiejętności żeglarskich, bo silny meltemi, osiągający nawet do 8 w skali Beauforta może wytworzyć fale wielkości 3-4 metry. Gdy wieje meltemi, pomiędzy wyspami mogą tworzyć się dysze gdzie wiatr przybiera mocno na sile. 

Meltemi występuje w części północnej Cyklad głównie z północy i północnego wschodu, a w części południowej z północy i północnego zachodu ale najsilniej wieje w lipcu i sierpniu – więc czas, kiedy meltemi jest nieco słabszy, a więc wrzesień – październik jest dobrym wyborem. 

Na Krecie, ze względu na jej położenie panuje cieplejszy klimat niż w innych rejonach Grecji. Temperatura nie spada poniżej 20 °C, pozwalając na cieszenie się średnio 7 godzinami promieni słonecznych każdego dnia. Południowe wybrzeże Krety omywane jest przez Morze Libijskie, temperatura wody sięga 23 °C, a średnia temperatura powietrza to przyjemne 26 °C.

Włochy

Sycylia

Październik na Sycylii zazwyczaj jest przyjemny a temperatura wody w tym czasie jest najlepsza.  Niektóre mariny i sklepy mogą być już zamknięte, ponieważ w październiku kończy się sezon. Pogoda zazwyczaj jest łagodna choć może się zdarzyć deszczowy tydzień, woda jest nieco zimniejsza niż w lecie, ale wciąż można pływać – ma temperaturę ok. 18 stopni Celsjusza. Wiatr często lepszy do żeglowania niż w sierpniu, kiedy to występują okresy ciszy. 

Na Wyspach Egadzkich i Liparyjskich przed portami w czasie sezonu stawiane są bojki do cumowania. Na Egadzkich ściągają je w połowie/pod koniec września a na Liparyjskich z końcem października, ale wtedy też cumowanie w marinach jest już łatwiejsze – jest taniej i można łatwiej znaleźć miejsce. 

Sardynia

Zwykle pogoda na Sardynii w październiku jest łagodna i przyjemna. Jeśli jest słońce, temperatura powietrza może wynosić w dzień około 25 ° C, ok. 15 nocą a temperatura wody około 22 °. Jeśli chodzi o wiatr, Sardynia jest przez cały rok wietrzną wyspą, ale silny wiatr zależy od dokładnej pogody w danym tygodniu. 

Mariny od października są zazwyczaj prawie puste a żeglując w takich okolicach jak Park Narodowy La Maddalena nie będziemy musieli się bić o bojki. 

Poza miejscowościami takimi jak Golfo Aranci, Santa Teresa, La Maddalena, Palau i Olbia w niewielkich wioskach takich jak Porto Rotondo and Porto Cervo bary, im bliżej października tym większe prawdopodobieństwo, że restauracje i sklepy będą już zamknięte.  

Zatoka Neapolitańska

W Zatoce Neapolitańskiej, jak pokazują doświadczenia ostatnich 3 lat, październik jest jednym z najlepszych miesięcy na żeglowanie. Dobry wiatr, dobra pogoda, temperatura między 25-27 stopni C. W miastach wszystkie sklepy są otwarte - inaczej bywa w małych wioskach, na wyspach czy wybrzeżu  Amalfi/Sorrento.

Toskania

Sezon trwa do końca września. Maksymalna temperatura powietrza średnio 26 st. C; minimalna temperatura ok 14 st. C. Temperatura wody: 23 st. C. W południowo-zachodniej części Włoch natkniecie się na Libecco, który w szczególności wpływa na klimat Sardynii i wybrzeże Toskanii. Osiąga siłę od 5 do 7ºB, często niesie ze sobą chmury i opady, może też trwać do 4 dni. Warunki wiatrowe dobre do żeglowania, w marinach pusto i sporo miejsca do cumowania, knajpy i sklepy w marinach bywają zamknięte, z wyjątkiem Elby. 

Hiszpania

Baleary

Można pływać do końca października, potem narażamy się na deszcz i niezbyt dobra pogodę. Nocą na Majorce temperatura wynosi w nocy ok. 16 stopni C i 23 stopnie w ciągu dnia. Woda wciąż jest ciepła i można w niej spokojnie pływać. 

Cała infrastruktura i wszystkie sklepy są czynne. 

Wyspy Kanaryjskie  - wrzesień i październik to idealny czas do żeglowania tutaj, z niezbyt silnymi wiatrami, choć samych jachtów do czarteru jest bardzo mało, bo w tym czasie cała flota jeszcze przebywa na Balearach.  

Francja

Korsyka – sezon trwa do połowy września, w październiku w marinach pojawia się niewiele łodzi. Jesienią dla Polaków wciąż jest ciepło, w dzień powyżej 20 stopni, różnica temperatur między nocą a dniem jest spora. Wiatr idealny do żeglowania 4-5 B, z zachodu albo północnego zachodu, bezpieczniej płynąć po wschodniej stronie wyspy. Może być kłopot z dostępnością infrastruktury, w tym restauracji i barów, zamykanych po sezonie. 

Malta 

We wrześniu i październiku sezon żeglarski powoli się tu kończy, bo robi się nieco chłodniej – choć dla Polaka panujące wtedy tutaj średnie 25° C to wciąż letni skwar. Morze nadal jest bardzo ciepłe, choć rośnie też prawdopodobieństwo opadów. Choć wrzesień jest dość wilgotnym miesiącem, w ciągu dnia jest wciąż wystarczająco dużo słońca i wiatru, żeby dobrze żeglować. 

Sklepy i restauracje są nadal otwarte.

Cypr

Wciąż trwa sezon. Deszcze zaczynają się w połowie października lub w listopadzie, w zależności od roku, choć nie są to ciężkie, trwające wiele dni ulewy, a raczej lekkie opady trwające do ok. godziny, dwóch. Morze jest bardzo ciepłe, w niektórych miejscach takich jak Protaras czy Apia Napa cieplejsze, zimniejsze w rejonie Limasso, Pafos. Nie jest już tak gorąco jak w sierpniu i zdecydowanie mniej wilgotno. Wiatr dobry do żeglugi, bez sztormów. Wszystkie hotele, sklepy i restauracje są otwarte. 

Turcja

Marmaris

Czas między wrześniem a końcem października to prawdopodobnie najlepszy czas na żeglowanie w tym rejonie, bo lipiec i sierpień bywają ekstremalnie gorące. Temperatura wtedy wynosi między 25 a 30 stopni Celsjusza a temperatura wody to 24-27 stopni. 

Wiatr, przeważnie z zachodu i północnego zachodu jest umiarkowany, między 10 a 20 węzłów. Restauracje są otwarte do połowy listopada. 

 

Fethyie/Gocek

Wrzesień i październik tutaj to czas dla tych, którzy nie lubią tłumów i upału, za to chcą się cieszyć słonecznymi dniami i ciepłą morska wodą. Oczywiście zawsze istnieje możliwość, że natkniemy się na kilka deszczowych dni. 

Zawsze istnieje możliwość wystąpienia kilku deszczowych dni, jak o każdej innej porze roku. Temperatura tutaj wynosi wtedy między 28 a 16 stopni C we wrześniu do 27-10 stopni na koniec października. Wzrasta także zachmurzenie choć i tak jest przeważnie słonecznie – niebo morze być zakryte chmurami do 34 % czasu. Średnia godzinowa prędkość wiatru jest stała w październiku, pozostając w granicach między 0,1 mili na godzinę do 6,4 mil na godzinę.   

Sklepy i restauracje są otwarte od początku maja do końca października. Niektóre zaczynają się zamykać i otwierają pod koniec marca lub kwietnia.

Czarnogóra

Sezon żeglugowy w Czarnogórze kończy się w listopadzie. Wrzesień tutaj bywa bardzo gorący i jest najpopularniejszym czasem do żeglowania w Czarnogórze, ale ceny są niższe niż w sierpniu. Wiatr jest wtedy umiarkowany, nie zdarzają się silniejsze podmuchy, najczęściej północno - zachodni, czasem nocą bardziej północno-wschodni. Temperatury wahają się między 14-26 stopni we wrześniu a 12-22 stopnie w październiku. 

Sklepy i restauracje są otwarte, tylko plażowe bary najczęściej są zamknięte. 

 

  
Tagi: czarter jachtu, Grecja, Chorwacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956