TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Saint-Martin

piątek, 1 marca 2019
Monika Frenkiel

W naszym cyklu pozostajemy w kręgu Karaibów, a tym razem zabieramy Was na wyspę Saint-Martin, słynącą z bogatego zycia nocnego, doskonałych restauracji i hoteli.

 

Wysepka jest niewielka i podzielona na dwie części – francuska i holenderską. Jak głosi legenda pewien kochający gin Holender i pewien Francuz Se słabością do wina postanowili się przekonać, ile ziemi dla swojego kraju mogą zdobyć w ciągu jednego dnia, obchodząc wyspę pieszo. Trudno powiedzieć, kto wygrał – Francuz co prawda zaszedł dalej, ale Holender zajął najlepsze tereny.  Tym samym – ciekawostka – Saint-Martin jest najmniejszym na świecie terenem należącym do dwóch państw.

Jeszcze do niedawna Saint-Martin było spokojne i senne, dziś natomiast rejon przeżywa okres intensywnego rozwoju. Stolica holenderskiej części jest Philipsburg, założony w 1763 roku przez pewnego Szkota, ciągnący się malowniczo nad Great Bay.  Philipsburg to jedna wielka galeria handlowa sklepów bezcłowych, oblegana przez pasażerów wielkich  wycieczkowców i szczerze - jeśli cenimy sobie samotność, pożeglujmy gdzie indziej. Albo udajmy na stronę francuska wyspy, gdzie jest nieco bardziej spokojnie

Strona francuska jest nieco spokojniejsza, z zacisznymi hotelami i plażami z białym piaskiem bez tłumu turystów. Ta część wyspy klimatem mocno przypomina Francję – wliczając w to kuchnię, zaliczana do najlepszych na Karaibach. Największe miasto to Marigot – mniejsze niż Philipsburg, wyglądające mniej więcej jak francuska wieś. Jeśli odwiedzimy miasto, warto wspiąć się na wzgórze nad tutejszym niewielkim portem, gdzie znajduje się stara twierdza i rozciąga się stamtąd piękny widok.

W rejonie Saint-Martin panują znakomite warunki do nurkowania – mamy do dyspozycji rafy, wraki i jaskinie. A wyspa znana jest z jeszcze jednego zjawiska występującego o zachodzie słońca – legendarnego zielonego błysku, opisanego przez Ernesta Hemingwaya. To charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej zjawisko atmosferyczne, występujące chwilę po zachodzie słońca.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Saint-Martin, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Saint-Martin, czartery
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492