TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Saint-Martin

piątek, 1 marca 2019
Monika Frenkiel

W naszym cyklu pozostajemy w kręgu Karaibów, a tym razem zabieramy Was na wyspę Saint-Martin, słynącą z bogatego zycia nocnego, doskonałych restauracji i hoteli.

 

Wysepka jest niewielka i podzielona na dwie części – francuska i holenderską. Jak głosi legenda pewien kochający gin Holender i pewien Francuz Se słabością do wina postanowili się przekonać, ile ziemi dla swojego kraju mogą zdobyć w ciągu jednego dnia, obchodząc wyspę pieszo. Trudno powiedzieć, kto wygrał – Francuz co prawda zaszedł dalej, ale Holender zajął najlepsze tereny.  Tym samym – ciekawostka – Saint-Martin jest najmniejszym na świecie terenem należącym do dwóch państw.

Jeszcze do niedawna Saint-Martin było spokojne i senne, dziś natomiast rejon przeżywa okres intensywnego rozwoju. Stolica holenderskiej części jest Philipsburg, założony w 1763 roku przez pewnego Szkota, ciągnący się malowniczo nad Great Bay.  Philipsburg to jedna wielka galeria handlowa sklepów bezcłowych, oblegana przez pasażerów wielkich  wycieczkowców i szczerze - jeśli cenimy sobie samotność, pożeglujmy gdzie indziej. Albo udajmy na stronę francuska wyspy, gdzie jest nieco bardziej spokojnie

Strona francuska jest nieco spokojniejsza, z zacisznymi hotelami i plażami z białym piaskiem bez tłumu turystów. Ta część wyspy klimatem mocno przypomina Francję – wliczając w to kuchnię, zaliczana do najlepszych na Karaibach. Największe miasto to Marigot – mniejsze niż Philipsburg, wyglądające mniej więcej jak francuska wieś. Jeśli odwiedzimy miasto, warto wspiąć się na wzgórze nad tutejszym niewielkim portem, gdzie znajduje się stara twierdza i rozciąga się stamtąd piękny widok.

W rejonie Saint-Martin panują znakomite warunki do nurkowania – mamy do dyspozycji rafy, wraki i jaskinie. A wyspa znana jest z jeszcze jednego zjawiska występującego o zachodzie słońca – legendarnego zielonego błysku, opisanego przez Ernesta Hemingwaya. To charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej zjawisko atmosferyczne, występujące chwilę po zachodzie słońca.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Saint-Martin, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Saint-Martin, czartery
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771