TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Malediwy

piątek, 5 lipca 2019
Monika Frenkiel

Miejsce do leżenia w hamaku z książką. Malediwy to idealny kierunek dla leniuchów, które potrzebują kilku tygodni resetu. Albo po prostu chcą się wyspać w ciepełku.

Archipelag Malediwów znajduje się na Oceanie Indyjskim, około 700 km na południowy zachód od Sri Lanki. Państwo składa się z około 1200 wysp i wysepek w tym aż 894 niezamieszkanych. Koralowe atole ciągną się na przestrzeni ponad 800 km. Średnia wysokość wysp to zaledwie dwa metry nad poziomem morza, dlatego stale istnieje zagrożenie całkowitego zalania, nasilającego się wraz z ociepleniem klimatu jeśli myślimy więc o tym, żeby wyczarterować tam jacht, to musimy się pospieszyć.

Malediwy to kraj muzułmański, z czym wiążą się pewne ograniczenia - obowiązuje tu zakaz wwożenia alkoholu, możemy więc pożegnać się z drinkiem z palemką na naszym hamaku. Na lokalnych wyspach kobiety nie mogą kąpać się w bikini choć coraz częściej zdarza się, że jest już wydzielony kawałek prywatnej plaży, gdzie ów zakaz nie obowiązuje. Co zrobić, gdy prywatnej plaży brak? Trzeba zakryć ramiona i biodra, więc najlepiej plażować w koszulce z krótkim rękawem (mogą być także grubsze ramiączka) i krótkich spodenkach.

Pierwsi osadnicy pojawili się na Malediwach w V wieku p.n.e. – byli to buddyści, którzy przypłynęli ze Sri Lanki i południowych Indii. Mieszkańcy na początku byli wyznawcami buddyzmu, jednak pod panowaniem sułtanów większość przeszła na islam. Piękne wyspy zawsze stanowiły łakomy kąsek dla innych państw, zwłaszcza europejskich. Zakusy na nie mieli Portugalczycy, Holendrzy, ale udało się dopiero Brytyjczykom - formalnie w 1887 roku Malediwy stały się ich protektoratem, czego pozostałości można zobaczyć do dziś (obowiązuje np. lewostronny ruch drogowy oraz brytyjskie gniazdka). Niepodległość Malediwy uzyskały w 1965 roku.

Stolicą (jedną z najmniejszych na świecie) jest Male. Wyspa Male ma 2 km długości oraz 1 km szerokości, panuje więc spory tłok. Nie ma tu zbyt wiele turystycznych atrakcji, ale warto zobaczyć Parlament, pałac Sułtana Mohameda Shamsuddeena III, dzisiaj pełniącego rolę siedziby prezydenta państwa, najstarszy meczet na Malediwach Hukuru Miskiiy, wzniesiony w 1658, zbudowany z korala, ozdobiony arabskim pismem oraz przylegający do niego stary cmentarz, gdzie pochowani są sułtani i Muzeum Narodowe, które było pierwotnie Pałacem Sułtańskim, w środku znajduje się wielka kolekcja eksponatów, między innymi broń, która była używana przeciwko Portugalczykom, trony oraz szaty sułtańskie.

A jeśli znudzi się nam hamak i zwiedziliśmy wszystko, co było do zobaczenia? No cóż – na Malediwy zapraszamy na łowienie ryb, snurkowanie i nurkowanie (szczególnie atrakcyjne jest nocne, w towarzystwie rekinów, mant i wielorybów czy obserwowanie delfinów.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Malediwach, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

 

Tagi: czarter, czarter jachtu, Malediwy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872