TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Kreta

sobota, 25 maja 2019
Monika Frenkiel

Kolejny wakacyjny kierunek stanowiący ucieleśnienie urlopowych marzeń Polaków. Kreta – największa grecka wyspa. Tak wielka, że nawet nie widać, że to wyspa. Miejsce niezwykłe dla Greków, bo stanowiące kolebkę ich cywilizacji. Według ich dawnych wierzeń to tutaj narodził się Zeus. To tutaj miał się urodzić minotaur, zamknięty potem przez króla Minosa w labiryncie zaprojektowanym przez największego budowniczego wszechczasów, Dedala. I stąd próbował uciec Ikar, przypłacając swój entuzjazm śmiercią. Do dziś zresztą na wyspie można odnaleźć wiele miejsc, które bezpośrednio związane są z mitologią - fragmenty pałaców czy też innych budynków, w których nadal można poczuć ducha minionych czasów. 


Ponad połowa powierzchni Krety to tereny górskie, ale znajdziemy tu też piękne plaże i urocze gaje oliwne. A co szczególnie warto zobaczyć na Krecie? Chania zachwyci was przepięknym portem, weneckim klimatem i ukwieconymi uliczkami. Co roku tutejsze malownicze zaułki przyciągają setki tysięcy turystów z całego świata, więc w sezonie bywa tu tłoczno, także w nocy. Nawet jeśli nie lubicie odwiedzać kościołów i świątyń, warto zajrzeć do klasztoru Moni Arkadiou, który ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Krety. Tragiczne wydarzenia spowodowały, że Moni Arkadiou stał się synonimem walki o wolność i buntu wobec tureckiej okupacji a jego fasada nosi ślady dawnych wydarzeń. 
Fani zabytków i przeszłości na pewno powinni odwiedzić Heraklion i ruiny Pałacu w Knossos, gdzie znajduje się kolebka naszej cywilizacji.  Najsłynniejszy pałac minojski jest jednocześnie najpopularniejszym i najbardziej kontrowersyjnym miejscem na Krecie. Starożytne fragmenty pałacu po odkopaniu zostały poddane betonowym rekonstrukcjom, co kiedyś może wydawało się świetnym pomysłem, a dziś jest mocno krytykowane. Sam Heraklion nazywa się najbrzydszym miastem Krety – co nie oznacza, że jest brzydki. Jest po prostu bardziej nowoczesny niż Chania. Znajduje się tutaj jednak wiele ciekawych miejsc – na przykład port i twierdza Koules, rejon fontanny Morosiniego. Czy imponujące mury otaczające miasto. To one przez dziesięciolecia chroniły miasto przed turecką inwazją. 
Trzecim miastem, które warto odwiedzić na Krecie jest także trzecie  co do wielkości Rethymno, które rywalizuje z Chanią o miano najpiękniejszego na wyspie. Atutami miasta są stary Wenecki port, urocze kamieniczki oraz widoczna wszędzie wenecko-osmańska przeszłość.A ciekawe stanowiska archeologiczne znajdują się także w Fajstos oraz Gortynie, dawnej stolicy Krety. Koniecznie też zajrzyjcie do jaskini Dikte – to tam, według wierzeń, urodził się Zeus. 

Jedną z najbardziej znanych kreteńskich plaż, którą można oglądać na setkach pocztówek, jest laguna Balos. To swoista wizytówka Krety, która nieustannie zajmuje wysokie pozycjach w różnego rodzaju rankingach plaż europejskich i światowych. Drugą z popularnych plaż jest Elafonissi z jej różowym piaskiem. Ale jeśli nie lubicie plaż, być może zechcecie się przejść najdłuższym wąwozem Europy, czyli Samarią. Albo odwiedzić Spinalongę, dawną wyspę trędowatych. Tylko nastawcie się na tłum – to miejsce przyciąga równie dużo turystów co pałac w Knossos. 

Jeśli interesuje Was czarter jachtów na Krecie, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter jachtu, Grecja, Kreta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 May

Odbył się chrzest s/y "Roztocze".
czwartek, 29 maja 1969
Urodził się Roman Paszke, kapitan jachtowy, członek kilku klubów na wybrzeżu oraz Royal Yachting Ocean Racing Club w Londynie, uczestnik pamiętnych ragat Admiral's Cup (1979 r., w których 15 żeglarzy straciło życie), czterokrotny Mistrz Polski w klasach m
wtorek, 29 maja 1951
Urodził się Leonid Teliga, kapitan "Opty" w samotnym rejsie dookoła świata.
wtorek, 29 maja 1917