TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Kos

piątek, 8 marca 2019
Monika Frenkiel

Wyspa Hipokratesa – to podobno tutaj urodził się najsłynniejszy lekarz świata. Kos – bo o niej mowa – szczyci się łagodnym klimatem, niemal nieprzerwanym pasmem plaż dookoła wyspy i – jak to w Grecji bywa- interesującymi zabytkami. Nic dziwnego, że wyspę uwielbiają turyści.

Niewielka wysepka w archipelagu Dodekanez, na Morzu Egejskim. Ma długość 50 km i szerokość tylko 10 km, można więc bez problemu zjechać ją całą autem w jeden dzień – a turystom spragnionym plażowania oferuje 112 kilometrów linii brzegowej.

Stolicą wyspy jest miasto Kos - największy ośrodek na całej wyspie, jej stolica i główny port, jednocześnie centrum turystyczne, rozrywkowe i kulturalne. Kos zamieszkuje ponad połowa ludności z całej wyspy. W Kos warto przejść się nadbrzeżna promenadą, gdzie wśród współczesnej zabudowy kryją się starożytne ruiny, pamiątki po joannitach i Turkach. Znajdziemy tu ruiny zamku joannitów z XIV wieku – niegdyś potężnej twierdzy, strzegącej Turków przed Osmanami.

Niedaleko znajduje się meczet Hassana Paszy z XVIII wieku wraz ze studnią turecką a w jego pobliżu dość ponury budynek, w którym mieści się muzeum archeologiczne, z najsłynniejszym eksponatem – posągiem Hipokratesa. Co ciekawe, pod współczesnym miastem znajdują się ruiny jego antycznego poprzednika, a dzięki trzęsieniu ziemi z 1933 roku, które odsłoniło wiele pozostałości,  możemy podziwiać ruiny antycznego miasta. 

Na Kos znajdował się ośrodek kultu Asklepiosa i jak już wspomnieliśmy, Hipokrates, uważany za ojca medycyny urodził się na tej wyspie ok. 460 r. p.n.e. - otworzył też na wyspie najsłynniejszą szkołę medyczną. Po jego śmierci,w mieście Aslepiejon, jego uczniowie wybudowali szpital, przez wielu historyków uznawany za pierwszy na świecie. W samym centrum miasta Kos rośnie platan zwany "Drzewem Hipokratesa", pod którym – według tradycji – Hipokrates nauczał. W mieście znajduje się także Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Hipokratesa.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Kos, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Kos, wyspa, Grecja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786