TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Grecja, Morze Jońskie

piątek, 23 listopada 2018
Monika Frenkiel

Grecja to jeden z najpopularniejszych krajów wśród polskich żeglarzy. Tym razem chcieliśmy z wami popłynąć na Morze Jońskie i odwiedzić Korfu i Lefkadę – greckie wyspy, które przypominają raj na ziemi.

Na tych, którzy pojawia się na wyspach Morza Jońskiego, Czekaja piaszczyste plaże, białe klify i porośnięte lasami góry, a także słońce, które tu świeci przez większość roku. Oczywiście jak to w Grecji bywa, nie brak tu też zabytków, jeśli ktoś ma ochotę poobcować ze śladami starożytnej kultury.

Takimi atrakcjami na Korfu z całą pewnością jest Theotokou – biały klasztor z XII wieku, otwarty dla zwiedzających – tak jak znajdujące się tutaj muzeum ikon. Lubiący zwierzęta koniecznie powinni przespacerować się po tutejszym ogrodzie, obleganym przez koty. Na Korfu również znajduje się pałac Achilleion  - wspaniała rezydencja cesarzowej Sissi, również otoczona pięknym, pełnym posągów i rzeźb ogrodem, oraz Angelocasto, najpiękniej chyba na Wyspach Jońskich położony zamek z XIII wieku. Budowla wznosi się nad 200-metrowym klifem i robi wrażenie oglądana zarówno ze strony lądu jak i wody . A jeśli będziemy mieli dość zwiedzania zabytków, to na Korfu znajduje się szereg miejsc widokowych – np. Afionas i Podwójna Zatoka przy zachodnim wybrzeży wyspy oraz przylądek Drastis – najbardziej na północ wysunięty fragment wyspy, z lekko pomarańczowymi klifami (swoja droga, najlepsze trasy pieszych wędrówek znajdują się właśnie na Korfu).  Jeśli zgłodniejemy, koniecznie zajrzyjmy na Korfu do Bella Vista (w Paleokastritsa), skąd można podziwiać piękny widok.

Z kolei na Lefkadzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż wysp – Kathisma, z bajecznymi kolorami morza i piasku. Inną, bardzo ciekawą jest tzw. „kozi port”, czyli porto Kasiki – nazwa pochodzi stąd, że ze względu na niedostępność dawniej na plażę mogły dostać się tylko kozy (dziś można podjechać samochodem, a nad samą wodę prowadzą długie schody).

Na Lefkadzie znajduje się także strzegący wejścia do zatoki zamek, Agia Mavra, który pewnie też znacie z licznych pocztówek z Grecji.

Oczywiście jedną z potężnych zalet Grecji jest tamtejsza kuchnia. Dla Korfu charakterystyczne jest souvlaki, czyli szaszłyki z kurczaka, wieprzowiny lub wołowiny, podawane w picie lub z chlebem, z dodatkiem tzatziki. Polecamy także rodzaj gulaszu w sosie pomidorowym, czyli stifado oraz pastitsada korfiatiki, tradycyjne niedzielne danie mięsne. Na Lefkadzie  dobrze jest spróbować tamtejszych suszonych kiełbas i salami oraz suszonego kawioru ryb hodowanych w lagunach. Na Lefkadzie także popularne są słodycze – mandola to, czyli nugat z prażonymi migdałami oraz pasteli, czyli ciasteczka przypominające sezamki.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Grecji, piszcie na: info@tawernaskipperow.pl

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 August

Na Atlantyku "Orange II" bije rekord żeglugi dobowej - 706,2 Mm (średnia 29 węzłów)
poniedziałek, 23 sierpnia 2004
Zmarła Halina Stefanowska, dziennikarka, autorka tekstów piosenek żeglarskich, popularyzatorka kultury morskiej
niedziela, 23 sierpnia 1987
Wyruszył w rejs na Kubę s/y "Odkrywca" z załogą pod dowództem Kapitana Wiesława Kłosowskiego (cumował w Hawanie 14 grudnia tego roku)
czwartek, 23 sierpnia 1973
W Hamburgu zwodowano żaglowiec szkolny "Gorch Fock", następcę "Gorch Flock I" (który w ramach odszkodowań wojennych został przejęty przez Rosjan i nadal pływa pod nazwą "Towariszcz"
piątek, 23 sierpnia 1957
W Warszawie urodził się Jerzy Kuliński, żeglarz, a przede wszystkim autor znakomitych locji przeznaczonych dla żeglarzy
piątek, 23 sierpnia 1935