TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Elba

niedziela, 20 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Najpiękniejsza wyspa Toskanii. Położona na Morzu Tyrreńskim, między Półwyspem Apenińskim a Korsyką. Największa z Archipelagu Wysp Toskańskich. Choć najbardziej kojarzymy ją z Napoleonem Bonaparte, wyspa posiada starszą historię od starożytnego Rzymu.

Elba należała do Etrusków, Kartagińczyków, Rzymian. Po X wieku władała nią Piza, Piombino (w XVI w. niezależne państwo), Florencja, Hiszpania, Królestwo Neapolu, Królestwo Etrurii, od początku XIX wieku Francja. Obecnie należy do Włoch. Otoczona krystalicznym morzem wyspa jest zbudowana z granitów i skał osadowych, z najwyższym puntem Monte Cappane o wysokości 1017 m.n.p.m., zwanym też dachem Toskanii (można tam wjechać kolejką gondolową). Jeśli szukamy plaż, odpowiednia dla nas będzie zachodnia część Elby. Wschodnia to skaliste wybrzeże z dość urwistymi brzegami. Wszędzie jest zielono, nie tylko dzięki winnicom, ale także gajom oliwnym czy piniowym i dębowym lasom.

 

Jeśli interesują nas zabytki, to powinniśmy odwiedzić Marcianę – jedno z najstarszym miasteczek na wyspie, zbudowane na zboczu góry Capanne, na wysokości 375 m n.p.m. W Marciana znajduje się twierdza obronna, a także niewielkie kościoły i kapliczki. W tutejszym sanktuarium Madonna dei Monti znajduje się Krzesło Napoleona – kamień w kształcie krzesła właśnie, na którym podobno lubił przesiadywać Napoleon patrząc na Korsykę. Nie wiemy, ile w tym prawdy, ale jeśli szukacie pięknych panoram, to jesteście we właściwym miejscu. No i z Marciany kursuje już wspomniana kolejka linowa na Monte Cappane.

Największym kurortem na Elbie jest Marina di Campo, uważana także za najładniejsze miejsce Elby, z widokiem na malowniczą zatokę. Z atrakcji znajdziemy tutaj akwarium, w którym można podziwiać całe spektrum fauny i flory Morza śródziemnego.

Stolicą wyspy jest portowe Portoferraio, słynne z potężnych murów obronnych zbudowanych dla obrony przed piratami. Tutaj właśnie znajduje się Villa dei Mulini(Palazzina dei Mulini) z muzeum Napoleona. Zwiedzając miasto przygotujcie się na wysiłek i chodzenie po schodach, których jest tu zatrzęsienie, tak samo jak stromych uliczek. Oraz pięknych kościołów.

 

Z ciekawostek polecamy Rio Nell'Elba, jedną z najstarszych górskich miejscowości na Elbie, położoną na wzgórzu 180 m n.p.m. Z uwagi na złoża żelaza, kwarcu i marmuru w okresie średniowiecza i renesansu słynęło z bogactwa., a pozostałością dawnej sławy jest dziś tutejsze Muzeum Minerałów ze zbiorami eksponatów pochodzących ze wszystkich kopalń Elby.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Elbie, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Elba, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928