TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Elba

niedziela, 20 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Najpiękniejsza wyspa Toskanii. Położona na Morzu Tyrreńskim, między Półwyspem Apenińskim a Korsyką. Największa z Archipelagu Wysp Toskańskich. Choć najbardziej kojarzymy ją z Napoleonem Bonaparte, wyspa posiada starszą historię od starożytnego Rzymu.

Elba należała do Etrusków, Kartagińczyków, Rzymian. Po X wieku władała nią Piza, Piombino (w XVI w. niezależne państwo), Florencja, Hiszpania, Królestwo Neapolu, Królestwo Etrurii, od początku XIX wieku Francja. Obecnie należy do Włoch. Otoczona krystalicznym morzem wyspa jest zbudowana z granitów i skał osadowych, z najwyższym puntem Monte Cappane o wysokości 1017 m.n.p.m., zwanym też dachem Toskanii (można tam wjechać kolejką gondolową). Jeśli szukamy plaż, odpowiednia dla nas będzie zachodnia część Elby. Wschodnia to skaliste wybrzeże z dość urwistymi brzegami. Wszędzie jest zielono, nie tylko dzięki winnicom, ale także gajom oliwnym czy piniowym i dębowym lasom.

 

Jeśli interesują nas zabytki, to powinniśmy odwiedzić Marcianę – jedno z najstarszym miasteczek na wyspie, zbudowane na zboczu góry Capanne, na wysokości 375 m n.p.m. W Marciana znajduje się twierdza obronna, a także niewielkie kościoły i kapliczki. W tutejszym sanktuarium Madonna dei Monti znajduje się Krzesło Napoleona – kamień w kształcie krzesła właśnie, na którym podobno lubił przesiadywać Napoleon patrząc na Korsykę. Nie wiemy, ile w tym prawdy, ale jeśli szukacie pięknych panoram, to jesteście we właściwym miejscu. No i z Marciany kursuje już wspomniana kolejka linowa na Monte Cappane.

Największym kurortem na Elbie jest Marina di Campo, uważana także za najładniejsze miejsce Elby, z widokiem na malowniczą zatokę. Z atrakcji znajdziemy tutaj akwarium, w którym można podziwiać całe spektrum fauny i flory Morza śródziemnego.

Stolicą wyspy jest portowe Portoferraio, słynne z potężnych murów obronnych zbudowanych dla obrony przed piratami. Tutaj właśnie znajduje się Villa dei Mulini(Palazzina dei Mulini) z muzeum Napoleona. Zwiedzając miasto przygotujcie się na wysiłek i chodzenie po schodach, których jest tu zatrzęsienie, tak samo jak stromych uliczek. Oraz pięknych kościołów.

 

Z ciekawostek polecamy Rio Nell'Elba, jedną z najstarszych górskich miejscowości na Elbie, położoną na wzgórzu 180 m n.p.m. Z uwagi na złoża żelaza, kwarcu i marmuru w okresie średniowiecza i renesansu słynęło z bogactwa., a pozostałością dawnej sławy jest dziś tutejsze Muzeum Minerałów ze zbiorami eksponatów pochodzących ze wszystkich kopalń Elby.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Elbie, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Elba, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851