TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Czarnogóra

sobota, 28 lipca 2018
Monika Frenkiel

Maleńki kraik, w którym mieści się wszystko. Fiord, posępne szczyty, słoneczne plaże, kamienne pustynie i oliwne gaje. Obok siebie stoją cerkwie i meczety, urocze wioski z weneckimi miastami. Jednym słowem – Czarnogóra.

Jeśli wybieramy się na żagle do Czarnogóry, na pewno zawadzimy o tutejszy fiord, czyli Bokę Kotorską. Jeśli chodzi o ścisłość to nie fiord, tylko silnie rozczłonkowana zatoka riasowa na Adriatyku. Odnogi Boki wcinają się głęboko w skaliste stoki gór Lovćen i Orjen, a uroku dodają leżące u stóp gór stare, kamienne miasteczka jeszcze z czasów Republiki Weneckiej. No i oczywiście Kotor, miasto wpisane na listę UNESCO. Niestety urodę Kotoru doceniają tysiące turystów, jest tu więc gwarno i tłoczno, a samo miasto najlepiej jest więc oglądać bardzo wczesnym rankiem. Co oprócz starego miasta trzeba tu zobaczyć? Ano wdrapać się (bo do pokonania jest 1500 schodów) na wznoszące się nad Kotorem mury obronne, które powstały w XV wieku i do zwieńczającej je fortecy. Zajrzeć do tutejszych licznych świątyń. No i posnuć się tutejszymi uliczkami.

Jeśli zmęczył Was tłum i hałas, spokój znajdziecie w Peraście – miasteczku o marynarskim klimacie. Z kolei zachodnią bramą Boki Kotorskiej jest ukwieciony Herceg Novi, z ciekawą starówką i pozostałościami tureckiej i hiszpańskiej twierdzy. Na obrzeżach miasteczka znajduje się monaster Savina z cerkwią główną kryjącą jeden z największych w Czarnogórze ikonostas.

Oczywiście jako żeglarzy interesuje nas morska historia Czarnogóry – z tego też powodu warte zobaczenia jest Ulcinj, niegdyś największy port piracki osmańskich Bałkanów, dziś główny ośrodek mniejszości albańskiej w Czarnogórze. Wyczuwalny jest tu klimat Orientu a stare miasto kryje m. in. dawny targ niewolników i ułamany minaret.

Czarnogóra to też góry, więc warto na swoją żeglarską wyprawę zapakować buty do wędrówek. Znajduje się tutaj Durmitor, jedno z wyższych pasm Gór Dynarskich, a w nim między innymi kanion rzeki Tary, najgłębszy w Europie, o głębokości dochodzącej do 1300 metrów. A jeśli już o wodzie śródlądowej mowa – warto poświęcić trochę czasu na odwiedziny nad Jeziorem Szkoderskim. To ostatnie siedlisko pelikanów oraz największy rezerwat ptaków w Europie. To również największe jezioro na Bałkanach - 2/3 jego powierzchni znajduje się w Czarnogórze, natomiast 1/3 w Albanii.

Ze względu na swoją różnorodność Czarnogóra jest absolutnym „must see” w Europie, jednak, co tu ukrywać, nie jest to wielki kraj. Także dla żeglarzy... co prawda obok znajduje się Chorwacja, ale jeśli czarterujemy łódź w Czarnogórze, nie zostaniemy do Chorwacji wpuszczeni. W drugą stronę żeglowanie odbywa się bez problemu, dlatego, jak mówią nam znajomi żeglarze, jeśli planujemy dłuższy wypad, znacznie lepiej jest wyczarterować jacht w Chorwacji i stamtąd udać się na wypad do Czarnogóry.

PROMOCJA
Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Czarnogórze, podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 28.07.2018 do 05.08.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Sun Odyssey 45.1
rocznik 1998
Data: 2018-08-11
Okres: 7 dni
Bar
Koje: 8+1
Kabiny: 4
2480 €
Rabat 39 %
1512 € 

 

Oceanis 38
rocznik 2015
Data: 2018-08-25
Okres: 7 dni
Kotor
Koje: 6+2
Kabiny: 3
2500 €
Rabat 36 %
1600 € 

 

Oceanis 45
rocznik 2015
Data: 2018-08-25
Okres: 7 dni
Kotor
Koje: 8+2
Kabiny: 4
3600 €
Rabat 36 %
2304 € 


 


 


 

Tagi: Czarnogóra, czarter, promocje
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851