TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Belize

niedziela, 12 maja 2019
Monika Frenkiel

Dziś chcieliśmy zabrać Was na wycieczkę do małego państewka o dużych możliwościach, raju dla nurków. To Belize - państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, na dawnych ziemiach Majów. Wybrzeże Belize liczy 386 km, jest w większej części bagniste i posiada liczne laguny. W pobliżu wybrzeża znajduje się druga co do długości na świecie rafa barierowa z licznymi wysepkami koralowymi, nazywanymi cayes. Co ciekawe, trzy z czterech atoli koralowych na zachodniej półkuli są zlokalizowane w Belize. 

Belize jest mocno zróżnicowane biologicznie. Ponad 60% jego powierzchni zajmują lasy – niemal połowa powierzchni kraju to wilgotne lasy równikowe, w których rośnie około 1000 gatunków drzew. Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach, głównie w górach, zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny. Natomiast wybrzeża porastają namorzyny oraz roślinność bagienna. Polityka Belize jest stanowczo proekologiczna a tutejszy ruch turystyczny nieduży, dzięki czemu najcenniejsze ekosystemy udaje się zachować w nienaruszonym stanie. Przy okazji warto wspomnieć, że społeczeństwo Belize jest mocno zróżnicowane etnicznie. Obecnie wśród jego obywateli (ok. 340 tys. ludzi) wyróżnia się kilka grup etnicznych władających 8 językami. Najliczniejsi są Metysi oraz Kreole. Na dalszych pozycjach znajdują się Majowie, grupy multietniczne, Garifuna, niemieccy i holenderscy mennonici oraz Hindusi. Oficjalnie używa się języka angielskiego, ale większość mieszkańców posługuje się lokalną odmianą kreolską na bazie angielskiego, poza tym usłyszymy tutaj również bardzo często hiszpański, a także garifuna, 3 języki z rodziny majańskiej, niemiecki, plautdietsch (język mennonitów) oraz język kantoński. Szacuje się, że ponad połowa Belizeńczyków jest przynajmniej dwujęzyczna, co wynika.

 

Największą atrakcją kraju jest Rafa Koralowa Belize – koralowa rafa barierowa, położona u wybrzeży Belize. Jest uznawana za drugą najdłuższą rafę na świecie (po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii) i najdłuższą na półkuli zachodniej. Rafa j est domem dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnej ochronie podlega 7 rezerwatów morskich, 450 wysepek (cays) i 3 atole: Turneffe, Lighthouse Reef i Glover's Reef, o łącznej powierzchni 960 km kw. Region ten stanowi prawdziwy raj dla nurków - występuje tu 106 gatunków koralowców oraz 500 gatunków ryb, a temperatura tych krystalicznie czystych wód sięga 26 stopni Celsjusza. Turystów i nurków szczególnie przyciąga Great Blue Hole (Wielka Błękitna Dziura) - widoczna z kosmosu, wielka rozpadlina na Morzu Karaibskim, o średnicy ponad 300 i głębokości 124 m. Na skutek podniesienia się poziomu morza ta niegdyś jaskinia lądowa po zawaleniu się stropu została całkowicie zalana. Obecnie otaczają ją turkusowe wody i pierścień żywej rafy. 35 m p.p.m. znajduje się w niej sala z wielkimi stalaktytami. Tę szczególną atrakcję Ameryki Środkowej eksperci umieszczają zawsze w pierwszej 10. najlepszych miejsc nurkowych na ziemi. 


Jeśli planujemy czarter jachtu w tych okolicach, najlepszym punktem wypadowym jest Ambergris Caye - największa belizeńska wyspa o długości ok. 40 i szerokości 1,6 km. Niegdyś była zamieszkana przez Majów, przez lata odgrywała też rolę portu dla piratów oraz schronienia dla Meksykanów uciekających z kraju przed wojną kast. Obecnie, dzięki swojemu położeniu w sąsiedztwie rafy koralowej, to najpopularniejszy kierunek turystyczny w Belize. Co oczywiście skutkuje nagromadzeniem luksusowych hoteli i kompleksów all inclusive. Ale jeśli nie pasuje nam ten klimat, wybierzmy się na malutką Caye Caulker (ok. 8 km długości i 1,5 km szerokości). Wysepka cieszy się sporą popularnością wśród podróżników zwanych backpackersami  i osób stroniących od modnych kurortów i masowej turystyki. Jej motto brzmi _ go slow _ (z ang. zwolnij). Nic dziwnego – slow jest tu wszystko, turyści odpoczywają w hamakach a głównym środkiem lokomocji są tutaj wózki golfowe. Po wyspie możemy też podróżować rowerem  albo zainwestujmy w wypożyczenie kajaku do eksploracji przybrzeżnych lasów namorzynowych.  W trakcie wizyty na wyspie warto poświęcić jeden dzień na snorkeling w Morskim Rezerwacie Hol Chan ze słynnym obszarem Shark Ray Alley. Ptam możemy ponurkować z płaszczkami, rekinami, żółwiami morskimi i ogromnymi barakudami. 
Belize to także wielka atrakcja dla miłośników archeologii, bo znaczna część jego terytorium stanowi centralny obszar rozwoju cywilizacji Majów. Odnotowano tu aż 1400 stanowisk archeologicznych, które prezentują miejsca ceremonii, majestatyczne kamienne struktury, piramidy oraz przedmioty wykonane z jadeitu i kamienia. Większość obiektów kryje gęsty las tropikalny, jednakże dużą ich liczbę udało się przystosować do zwiedzania. Szczególnym uznaniem cieszą się ruiny Lamanai położone koło pięknej laguny na Rio Nuevo. 


Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Belize, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Belize, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882