TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Belgia

piątek, 2 sierpnia 2019
Monika Frenkiel

Brugia…piękne, zabytkowe miasto w Belgii, zwane flamandzką Wenecją ze względu na obfitość kanałów. Kolebka malarstwa flamandzkiego. Tutaj tworzyli tacy artyści jak Hans Memling i Jacob van Oost. Tutejsze centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Chcielibyście ją zwiedzić podczas podróży jachtem? Nic prostszego. Tu, na brzegu Morza Północnego znajdują się port, w których można wyczarterować jacht – Zeebrugge, część Brugii i Nieuwpoort, położony nad ujściem rzeki IJzer. 


Brugia to wyjątkowy przykład średniowiecznej zabudowy, która zachowała swoją historyczną strukturę, rozwijającą się przez stulecia, gdzie pierwotna zabudowa gotycka jest częścią tożsamości miasta. Jako jedna z handlowych i kulturalnych stolic Europy Brugia rozwinęła kontakty kulturalne z różnymi częściami świata. Brugia była też kolebką szkoły malarskiej prymitywistów flamandzkich, centrum mecenatu i rozwoju malarstwa średniowiecznego. A jeśli nie interesuje was sztuka, to może przemówi rękodzieło - Brugia jest znana od XVII wieku z koronek brabanckich wytwarzanych metodą klockową.
Brugia prawa miejskie otrzymała już w 1128 roku a dzięki bezpośredniemu dostępowi do morza stała się jednym z najważniejszych miast średniowiecznej Europy. Rozwinęła się przede wszystkim dzięki handlowi w obrębie Ligi Hanzeatyckiej, a w późniejszych wiekach stała się również centrum kulturalnym, do którego przybywano z całej Europy. W tym (dziś) małym mieście znajdziemy mnóstwo zabytków – np. jedyną rzeźbę Michała Anioła wywiezioną z Włoch za życia artysty, piękną Salę Gotycką w ratuszu, ciągle działające browary w środku miasta czy chociażby wiele prac wspomnianego już Hansa Memlinga czy Hieronima Boscha. Warto zobaczyć tutejsze obiekty sakralne - bazylikę Świętej Krwi, kościół Naszej Pani (Church of Our Lady, z rzeźbą Michała Anioła) czy katedrę św. Salvatora. Koniecznie trzeba zajrzeć na plac Burg, do ratusza oraz do znajdującego się nieopodal budynku sądu. Warto jednak przede wszystkim posnuć się bez celu, oglądając piękne budynki nad licznymi kanałami. A jeśli mamy czas, na listę rzeczy do zobaczenia wpiszmy stary szpital (Sint-Janshospitaal) i beginaż. 
Jednym z charakterystycznych miejsc w Brugii jest Vismarkt, targ rybny. Kupimy tu świeże ryby i owoce morza, a po południu i wieczorami wystawiają się tu z reguły miejscowi artyści. Tuż obok znajduje się piękny plac Huidenvettersplein wypełniony restauracjami serwującymi świeże ryby i owoce morza. 
Oczywiście, ponieważ Brugia jest w Belgii, możemy tu liczyć na frytki i doskonałe piwo. Kilka belgijskich piw nosi nazwę od nazwy miasta – Brugse Tripel, Brugs Blond, Brugs Witbier i Straffe Hendrik. W centrum miasta znajduje się browar Halve Maan, który także można zwiedzać. 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Belgii, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Belgia, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 July

W słynnych regatach Chicago-Mackinac Race po raz pierwszy wziął udział polonijny jacht "Solidarity" reprezentujący Joseph Conrad Yacht Club Chicago. Regaty Chicago-Mackinac są najstarszym (od 1898 roku) wyścigiem żeglarskim i jednocześnie najdłuższym po w
czwartek, 28 lipca 1988
Na "Dove" wystartował w rejs dookoła świata Robin Lee Graham; wyruszył z Kalifornii, przez Nowe Hybrydy, Nową Gwineę, Afrykę Południową, Gujanę, dotarł na Barbados
środa, 28 lipca 1965
W Plymouth skończyła się II wyprawa sir Francisa Drake'a
niedziela, 28 lipca 1585