TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Anglia

piątek, 8 listopada 2019
Monika Frenkiel

Ponieważ temat Brexitu ostatnio na topie, postanowiliśmy wejść w tematykę i pożeglować w Wielkiej Brytanii. Ponieważ czarterujemy jacht, zaczynamy w Port Hamble  Marina położona jest w południowej części angielskiego wybrzeża, w pięknym hrabstwie Hampshire.

[t][/t] [s]Fot. Barbara Mürdter, Wikipedia[/s]

Angielskie śniadania, tradycyjne puby i „fish and chips” – kto ma ochotę? No to pakujemy się i ruszamy w drogę. A z Port Hamble mamy w zasięgu kilka ciekawych miejsc. Przede wszystkim Southampton – miasto portowe mocno obecne w tradycji morskiej, bo to stąd wypływały takie statki jak: „Queen Mary” czy „Queen Elizabeth”. Stamtąd również wypłynął „Titanic”, największy wówczas statek na świecie, w swój dziewiczy rejs. A jeśli interesuje was nie tylko morska historia, to warto dodać, że w Southampton znajdowała się także wytwórnia lotnicza Supermarine, która wytwarzała samoloty myśliwskie Spitfire.

Z Port Humble w naszym zasięgu jest wyspa Wight, którą Anglicy nazywają klejnotem w królewskiej koronie. Na tej niewielkiej wyspie ( 381 km2) znajda cos dla siebie plażowicze, miłośnicy sportów wodnych i aktywnego wypoczynku. Znajdziecie tu nawet palmy!

Miłośnikami wyspy byli m. in.  królowa Wiktoria, książę Albert, Lewis Carroll oraz Charles Dickens. I nic dziwnego, bo to połączenie piaszczystych plaż, urwistych klifów i zatoczek. Najpopularniejsze plaże znajdziemy w Ryde, Sandown, Cowes oraz w Shanklin, typowych nadmorskich miejscowościach. Tutejsze kąpieliska słyną  z czystej wody, a niektóre z miasteczek cieszą się własnym subtropikalnym klimatem (stąd palmy). Co ma swoje minusy – w wakacje pełno tu rodzin z dziećmi.

Jeśli ktoś lubi aktywnie spędzać czas, to na wyspie ma do dyspozycji golfa i rozmaite sporty wodne - żeglarstwo, surfing, jazdę na nartach wodnych, pływanie czy wędkarstwo. A w tutejszych lasach jest pełno pieszych tras, ścieżek rowerowych czy konnych. Na Wight znajduje się też wiele szkółek oferujących naukę paralotnictwa.

Wyspa słynna jest z rozmaitych imprez kulturalnych i sportowych – w ciągu roku jest ich tu ponad tysiąc, w tym znany festiwal muzyczny Wight Music Festival czy regaty Skandia Cowes Week.

W czasie pobytu na wyspie Wight, koniecznie trzeba odwiedzić Osborne House - ulubioną letnią rezydencję królowej Wiktorii i księcia Alberta. Za przebudowę rezydencji odpowiedzialny był Thomas Cubitt, który zaprojektował główną fasadę pałacu Buckingham. Na Wight warto również zwiedzić zamek Carisbrooke z XI wieku oraz fortecę Yarmouth wybudowaną przez Henryka VIII w 1547 r. Wyspa Wight jest jednym z najbardziej obfitujących w skamieniałości dinozaurów miejsc w Europie. Znaleziono tu skamieniałości ponad 20 gatunków dinozaurów oraz innych zwierząt z okresu kredy. W zatoce Compton podczas odpływu widoczne są ślady dinozaura

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Anglii, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, czarter jachtu, Anglia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882