TYP: a1

Recenzja książki „Statki”

poniedziałek, 7 kwietnia 2025
redakcja portalu

Ludzie żeglują po morzach od kilku tysięcy lat. Przez ten czas powstawały najrozmaitsze konstrukcje i rozwiązania technologiczne, co znajdowało swoje odzwierciedlenie w budowie jednostek pływających. Czy zatem można na kilkudziesięciu stronach wyczerpująco opowiedzieć o statkach?

Oczywiście, że nie – i wcale nie taki jest cel tej książki. Nie jest to bowiem encyklopedia ani kompendium wiedzy, ale raczej… haczyk.

Książka "Statki" wydawnictwa SBM jest adresowana do ludzi, którzy kochają morze i szukają inspiracji. Zwykle są to młodzi ludzie, ale nie tylko: w końcu wiek to tylko liczba. Nigdy nie jest za późno, by odkryć nową pasję – lub pomóc komuś innemu w jej odkryciu. Elegancki format, twarda oprawa i piękne fotografie sprawiają, że "Statki" świetnie nadają się na prezent lub nagrodę. 

Nie jest to jednak typowy album podający suche fakty na temat poszczególnych jednostek. W książce znajdziemy historie najrozmaitszych statków oraz związanych z nimi ludzi. Są tu opowieści o szalonej odwadze, wierności ideałom, ale i o podłości czy małostkowości. Wśród opisanych przykładow są jednostki polskie i zagraniczne, współczesne i historyczne, a nawet te owiane legendą i tajemnicą. Są tu statki ciężko pracujące, są stworzone dla zabawy czy bicia rekordów, są wreszcie i takie, które mają zmieniać świat, służyć nauce i ratować planetę. 

Wszystko to pokazuje, jak ciekawą, niejednoznaczną i pomysłową istotą jest człowiek – oraz jak fantastyczne statki potrafi tworzyć. Mamy nadzieję, że lektura przyniesie młodym czytelnikom wiele radości i – zgodnie z intencją autorki – stanie się dla nich inspiracją, by rozwinąć żagle i wypłynąć na szerokie wody. 

Książka dostępna w salonach Empik i na stronach taniaksiazka.pl oraz swiatksiazki.pl

Wydawnictwo SBM, 128 stron, format 206 x 283 mm twarda oprawa

Książka prezentuje 60 najciekawszych modeli jednostek pływających po morzach i oceanach. Od majestatycznych żaglowców przez mroczne łodzie podwodne po luksusowe statki pasażerskie i jachty. Jednak historia statków to tak naprawdę historia ludzi – ich odwagi, geniuszu i fantazji, ale też popełnianych błędów. Wszystko to razem tworzy fascynującą mozaikę, która poznasz w tej książce.

Anna Ciężadło – wiceredaktorka naczelna magazynu „Morze”, czasopisma, na którym wychowało się kilka pokoleń polskich żeglarzy i marynarzy. Od 10 lat związana z portalem żeglarskim Tawerna Skipperów, gdzie obecnie jest redaktorką naczelną. Absolwentka krakowskiej AGH, żeglarka, autorka publikacji naukowych, książki Survival dla alergików oraz szeregu artykułów o tematyce żeglarskiej, morskiej i popularnonaukowej. Miłośniczka pszczół, pająków i morza.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 April

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521