TYP: a1

Zdzisław Pieńkawa w Alei Żeglarstwa

poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Zdzisław Pieńkawa to kolejny żeglarz, który zostanie upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Poświęcona mu tablica zostanie odsłonięta 14 maja 2016 r.
Zdzisława Pieńkawy - jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, sędzia żeglarski klasy II, instruktor żeglarstwa, inżynier - okrętowiec, konstruktor, specjalista od bocznego wodowania dużych statków. Był aktywnym działaczem i szkoleniowcem od 1948 r. w ZHP, AZS, a następnie w ośrodku GKKF w Jastarni. Był wybitnym morskim żeglarzem regatowym, zdobywcą czołowych lokat w wielu imprezach krajowych i zagranicznych. Był inicjatorem udziału polskich jachtów w pierwszych międzynarodowych regatach dookoła świata wokół trzech przylądków – Whitbread Round The World Race 1973/1974, czyli szlakiem windjammerów. W regatach wzięły udział dwa polskie jachty „Otago” pod dowództwem kpt. Pieńkawy i „Copernicus” pod dowództwem kpt. Perlickiego. Za udział w regatach obaj panowie otrzymali ex aequo główną nagrodę Rejs Roku i Srebrny Sekstant w 1974 r. Był członkiem, a od 1993 r. Grotmasztem Bractwa Kaphornowców. Był również członkiem jury nagrody Rejs Roku. Jest autorem kilkuset artykułów popularyzujących żeglarstwo. Posiadał liczne odznaczenia państwowe, resortowe i organizacyjne.

Tablica poświęcona Zdzisławowi Pieńkawie zostanie odsłonięta 14 maja podczas otwarcia Ogólnopolskiego, Pomorskiego i Klubowego Sezonu Żeglarskiego 2016 w Alei Żeglarstwa Polskiego na falochronie południowym basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Tagi: Zdzisław Pieńkawa, żeglarz, kapitan, Aleja Żeglarstwa Polskiego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871