TYP: a1

Wspólnie odsłońmy tablicę Tadeusza Siwca

piątek, 12 października 2018
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

14 października Tadeusz Siwiec – świetny regatowiec i organizator klubów żeglarskich – zostanie uhonorowany tablicą w Alei Żeglarstwa Polskiego. Zapraszamy wszystkich!

[t][/t] [s]Fot. archiwum T. Siwca[/s]

W niedzielne popołudnie, o godzinie 16, w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni – na falochronie południowym w marinie – odsłonięta zostanie tablica poświęcona Tadeuszowi Siwcowi, komandorowi Marynarki Wojennej, wybitnemu regatowcowi i działaczowi żeglarskiemu. Wszyscy są mile widziani – żeglarze, mieszkańcy, turyści.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy oraz złożeniu kwiatów wystąpi Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.

Po koncercie chóru uczestnicy uroczystości przejdą przed siedzibę Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. Odbędzie się tam rozdanie pucharów Biegu Kaprów – Memoriale Marszałka Józefa Piłsudskiego i Biegu o Puchary Komendanta Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej oraz zakończenia sezonu w JKMW „Kotwica”.

Tadeusz Siwiec (1928-2017) dał się poznać jako świetny żeglarz morski. Do jego osiągnięć należy m.in. trzykrotne zdobycie Morskiego Żeglarskiego Mistrzostwa Polski i aż dziewięciokrotne Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Startował również w międzynarodowych regatach – m.in. Operacji Żagiel 1974 i Admiral’s Cup 1979. Był też zaangażowany w życie żeglarskie, współtworząc Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni i Świnoujściu oraz Yacht Klub Polski Szczecin.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego i Zbigniewa Puchalskiego.

 

 

Tagi: Tadeusz Siwiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876