TYP: a1

Grób Eugeniusza Kwiatkowskiego - przedwojennego twórcy polskiej polityki morskiej

piątek, 1 listopada 2019
Marcin Buś

[t]Grób Eugeniusza Kwiatkowskiego[/t] [s]Fot. Katarzyna Buś[/s]

Inżynier Eugeniusz Kwiatkowski to jeden z twórców przedwojennej Polski morskiej, wybitny specjalista i wizjoner, dzięki jego wsparciu rozwój powojennej Gdyni gwałtownie przyspieszył. W okresie między 1926 a 1930 był ministrem przemysłu i handlu, a od 1935 roku wiecepremierem i ministrem skarbu.

Jego idee na temat polskiego dostępu do morza w czasie przedwojennym obrazują fragmenty z jego opracowań:

"Pozostaje dziś we władaniu naszem mały skrawek wybrzeża, reprezentujący już tylko około 3% naszej granicy państwowej. Ale wielkość »jakościowa« tej granicy morskiej tylko od nas samych zależy, od sumy pracy, wiedzy i wytrwałości, którą nad Bałtyk przyniesiemy" ("Powrót Polski nad Bałtyk", 1930 r.)

"Każdy metr Wybrzeża, każdy nowy dźwig, każdy skład towarowy, każda nowa placówka handlowa w Gdyni, każde ulepszenie komunikacji, każdy nowy okręt, każda nowa fabryka na Wybrzeżu, każdy nowy bank, każda nowa więź cementująca Gdynię z Pomorzem, a całe województwo pomorskie z resztą państwa, to wielka zdobycz, to poważny aktyw naszego dorobku państwowego. Tu koncentruje się jedyna, praktyczna, akademia kupiecka Polski, tu stoi otworem droga najpewniejsza i najkrótsza dla wyrównania wartości człowieka w Polsce z wartością człowieka w Europie, tu zbiega się granica współpracy z narodami całego świata, tu wreszcie harmonizują się automatycznie wszystkie różnice poglądów, wszystkie starcia myśli i programów całej Polski" ("Dysproporcje. Rzeczy o Polsce przeszłej i obecnej", 1932 r.)

Po zakończeniu II Wojny Światowej, początkowo władze komunistyczne chciały wykorzystać jego wiedzę przy odbudowie wybrzeża ze zniszczeń wojennych. Nie był jednak w stanie dojść do porozumienia z komunistami i został wydalony z Gdyni bez prawa powrotu. Wrócił Krakowa, miejsca gdzie się urodził. Zmarł w 1974 roku.

Tagi: Tagi: Eugeniusz Kwiatkowski, minister, Polska morska, Gdynia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956