TYP: a1

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy 2024

środa, 5 czerwca 2024
Informacja prasowa

Przed nami kolejna edycja Regat o Puchar Prezydenta Warszawy, które odbędą się w dniach 8-9 czerwca na Wiśle. Podobnie jak w latach ubiegłych, impreza będzie wspaniałą okazją do spędzenia wolnego czasu aktywnie na wodzie oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Baza regat będzie znajdować się w żeglarskim miasteczku na Plaży Rusałka, na wysokości warszawskiego Zoo. Na drugim brzegu Wisły zlokalizowana będzie strefa kibica (bulwar Jana Karskiego), gdzie również można będzie oglądać rywalizację jachtów na wodzie i świetnie się bawić! Organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla osób w każdym wieku, zarówno dla najmłodszych, jak i trochę starszych – oprócz samej rywalizacji żeglarskiej, planowane są między innymi szkolenia z nauki żeglowania na Optimistach, bezpłatne warsztaty i animacje wodniackie, Regaty Dzielnic dla wszystkich chętnych oraz parada kolorowych żagli po Wiśle.

„Chętnych na żeglowanie na Wiśle jest więcej niż łodzi na Mazowszu… I to nas cieszy! Dlatego właśnie przygotowaliśmy Regaty Dzielnic dla każdego oraz wydarzenia towarzyszące, w tym żeglowanie w niedzielę dla każdego bez zapisów – kto pierwszy na plaży ten lepszy!” – powiedział Komandor Regat, Kasper Orkisz.

Na wodzie zobaczymy ponad 20 załóg rywalizujących w różnych klasach jachtów, a całości będzie towarzyszył profesjonalny komentarz.

  • Klasa Omega – najliczniejsza kategoria w regatach. Omega to Klasa Narodowa, jacht skonstruowany przez Juliusza Sieradzkiego ponad 80 lat temu podczas niemieckiej okupacji. Dzisiaj jest to zdecydowanie najpopularniejsza łódka dla amatorów w całej Polsce.

  • Klasa Omega Sport – to rywalizacja najnowocześniejszych, najszybszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie jachtów typu Omega jakie kiedykolwiek powstały.

  • Klasa Retro – piękne, tradycyjne i drewniane kadłuby różnych jachtów śródlądowych. Tu piękno i prezencja jest ważniejsza od kątów i prędkości…

  • Klasa Open – dla wszystkich, którzy pływają na żaglu i chcą zawalczyć o Puchar Prezydenta Warszawy.

​W sobotę zostaną rozegrane finały Regat Dzielnic, w których może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy. Załogi reprezentujące poszczególne dzielnice Warszawy, powalczą o tytuł najbardziej żeglarskiej dzielnicy w Regatach Dzielnic. Każda załoga może przyjść na Plażę Rusałka i wywalczyć w eliminacjach prawo do reprezentowania swojej dzielnicy w sobotnich regatach finałowych. Eliminacje będą rozgrywane w formule próby czasowej codziennie od wtorku do czwartku (4-6 czerwca) w godzinach 15:00-20:00. Każdy może żeglować na Wiśle - w Regatach Dzielnic nie trzeba posiadać własnego jachtu, by spróbować swoich sił! Udział w Regatach Dzielnic jest całkowicie bezpłatny, a na cały czas rywalizacji zostanie zapewnione zabezpieczenie na akwenie. Uroczyste zakończenie Regat Dzielnic odbędzie się o godzinie 17:00 w sobotę. Zakończeniem pierwszego dnia Regat będzie parada kolorowych żagli na Wiśle, która ruszy z Plaży Rusałka w górę nurtu rzeki. To doprawdy piękny widok! Po paradzie zapraszamy na Warsaw Sailors Party w Restauracji Bezkres. – wstęp wolny.

Podczas weekendu regatowego każdy znajdzie coś dla siebie – przeprowadzone zostaną warsztaty pływania na deskach SUP (Stand Up Paddle), tradycyjnego żeglowania oraz wioślarstwa drużynowego! Zarówno w miasteczku żeglarskim na Plaży Rusałka, jak i w strefie kibica na Bulwarze Jana Karskiego, dostępnych będzie wiele bezpłatnych warsztatów i animacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obydwa brzegi Wisły będą połączone bezpłatną przeprawą. Łódź będzie kursować w godzinach 10:00 – 18:00 w sobotę oraz niedzielę. Przedostanie się z bulwaru Jana Karskiego na Plażę Rusałka i z powrotem będzie szybkie i proste.

PROGRAM REGAT

SOBOTA – 8 CZERWCA

10:00 – 18:00 bezpłatna przeprawa przez Wisłę na wysokości bulwaru im. Jana Karskiego i plaży Rusałka

11:00 start do pierwszego wyścigu Regat o Puchar Prezydenta Warszawy

11:00 – 17:00 miasteczko żeglarskie na plaży Rusałka i strefa kibica na bulwarze im. Jana Karskiego - atrakcje dla wszystkich

11:00 – 17:00 nauka żeglowania na Optimistach razem z YKP Warszawa 11:00 – 17:00 bezpłatne warsztaty i animacje nad Wisłą

17:00 - Regaty Dzielnic - zakończenie

20:00 - parada kolorowych żagli po Wiśle - start - plaża Rusałka

20:00 Warsaw Sailors Party – wstęp wolny - plaża na bulwarze (przy restauracji Bezkres)
 

NIEDZIELA – 9 CZERWCA

10:00 – 18:00 bezpłatna przeprawa przez Wisłę na wysokości bulwaru im. Jana Karskiego i plaży Rusałka

10:30 start do pierwszego wyścigu Regat o Puchar Prezydenta Warszawy

10:30 – 17:00 miasteczko żeglarskie na plaży Rusałka i strefa kibica na bulwarze im. Jana Karskiego - atrakcje dla wszystkich

11:00 start do pierwszego wyścigu Regat o Puchar Prezydenta Warszawy 11:00 – 16:00 bezpłatne warsztaty i animacje nad Wisłą

16:00 oficjalne zakończenie Regat o Puchar Prezydenta Warszawy - plaża Rusałka.

Regaty można śledzić na:

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 July

Wyruszył w okołoziemski rejs s/y "Asterias" ze zmieniającymi się załogami ze Śląskiego Yacht Clubu ZSP-PTTK, m.in. z opłynięciem Hornu (29.03.1988 r.).
poniedziałek, 13 lipca 1987
W Bridgetown na Barbados kończy się rejs tratwy "Ra II" Thora Heyerdahla (start 17 maja z Safi).
poniedziałek, 13 lipca 1970
W Gdyni podniesiono banderę na statku szkolnym "Dar Pomorza"; statek pływał pod polską banderą do 1981 r., a obecnie pełni funkcję statku muzeum.
niedziela, 13 lipca 1930