TYP: a1

Zofia Klepacka rozpoczyna zmagania w Pucharze Świata we francuskim Hyeres

czwartek, 21 kwietnia 2016
Informacja prasowa
Już w najbliższy poniedziałek, 25 kwietnia, Zofia Klepacka (YKP Warszawa) wystartuje w regatach Pucharu Świata we francuskim Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu. Zawody we Francji wchodzą w skład cyklu 2016 Sailing World Cup i trwają 6 dni. Cykl regat Pucharu Świata zakończy się finałowym wyścigiem w Abu Dhabi 28 października.

Zofia Klepacka
Fot. Volkswagen Samochody Użytkowe

Pierwsze regaty w Hyeres, których pomysłodawcą był francuski żeglarz Abel Bellaguet, odbyły się 48 lat temu, w 1968 roku. Od 25 lat zawody te organizowane są przez Francuską Federację Żeglarską (Fédération Française de Voile) przy ścisłej współpracy z władzami miasta Hyeres-les Palmiers i stanowią jedną z największych imprez żeglarskich na świecie, rozgrywanych w ramach Tygodnia Olimpijskiego.

W tegorocznych regatach Pucharu Świata na Lazurowym Wybrzeżu wystartują najlepsi zawodnicy z 60 państw, którzy będą rywalizować w różnych klasach olimpijskich. W Hyeres nie zabraknie również polskich reprezentantów, w tym Zofii Klepackiej (YKP Warszawa), brązowej medalistki Igrzysk Olimpijskich w Londynie, która postara się powalczyć o czołowe lokaty w klasie RS:X. Wyścigi będą odbywać się na sześciu trasach: ALPHA (RS:X - windsurfing), BRAVO (470, Finn), CHARLIE (Tornado), DELTA (Laser - Laser radial), ECHO (49er), FOXTROT (2.4 - Yngling), które w czasie rozgrywek na bieżąco mogą ulec zmianie.

W czasie 6 dni zmagań w klasie RS:X zaplanowano 12 wyścigów dla wszystkich zawodników plus jeden wyścig medalowy liczony podwójnie dla najlepszych 10 uczestników. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwać będzie aż 27 międzynarodowych sędziów, a nad bezpieczeństwem zawodników i kibiców 350-osobowy sztab organizatorów oraz wolontariuszy.

Dla Zofii Klepackiej, która w ubiegłym roku w regatach w Hyeres zajęła miejsce poza podium, będzie to powrót na francuskie wody. – Trzy tygodnie temu wróciłam z Majorki, gdzie w regatach o Puchar Księżniczki Zofii udało mi się wywalczyć 5 miejsce. Brałam udział w wyścigu medalowym, ale niestety moja strategia na ostatni etap rywalizacji nie do końca się sprawdziła. Mam nadzieję, że Zatoka Hyeres będzie dla mnie bardziej łaskawa i uda mi się wywalczyć miejsce na podium. Zawsze wspominam Hyeres z uśmiechem na twarzy, ponieważ 8 lat temu udało mi się tam wywalczyć złoty medal, mimo niezbyt dobrych warunków pogodowych. Nie wiem czy uda mi się powtórzyć ten sukces, ale jak w każdych zawodach dam z siebie wszystko. W okresie od kwietnia do czerwca w regionie Zatoki Hyeres wieje dosyć silny wiatr, mistral, który jest idealny do uprawiania windsurfingu. Mam nadzieję, że jego podmuchy przybliżą mnie do zwycięstwa – komentuje Zosia Klepacka.


Tagi: Zofia Klepacka, zawody
TYP: a3
0 0
Komentarze