TYP: a1

Zlot jachtów na 100-lecie niepodległości

środa, 29 sierpnia 2018
Z mediów/Gdynia.pl

Już w najbliższy piątek, 31 sierpnia w gdyńskiej marinie zagości 19 jachtów z 11 państw. Zlotem żeglarze setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania, w planach także parada jachtów. 

Dla mieszkańców i turystów „Zlot 100” jest jednym z ciekawszych wydarzeń kończącego się sezonu wakacyjnego. W programie na sobotę, 1 września, od godz. 12 zapowiedziana jest parada jachtów, która odbędzie się na trasie Sopot – Gdynia. W niedzielę w godz. 10.30 – 12.30 w gdyńskiej marinie żeglarze udostępnią jednostki publiczności. Będą to jachty z 11 państw w tym m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Niemiec oraz Hiszpanii. 

Spotkanie żeglarzy polonijnych i upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej to dwa główne punkty zlotu. Żeglarze zejdą także na suchy ląd i wyruszą na zwiedzanie Gdyni.

– Chcemy, aby przedsięwzięcie miało charakter historyczny. Stąd też zaplanowaliśmy wizyty w Muzeum Emigracji w Gdyni czy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Weźmiemy udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przewidziane jest również spotkanie integracyjne wszystkich uczestników, które odbędzie się w Górkach Zachodnich. To jednak tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji – zapowiada Andrzej Radomiński, zastępca Krajowego Kapitana Bractwa Wybrzeża.

Łącznie spotkanie wilków morskich potrwa 7 dni, z czego 5 pierwszych żeglarze spędzą w Gdyni. We wtorek rano, 4 września flotylla wyjdzie z mariny i obierze kurs na Puck.

Organizatorem wydarzenia jest Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich. 

Tagi: zlot, jacht, rocznica
TYP: a3
0 0
Komentarze