TYP: a1

Żeglarzy ciągnie na Górki. Start regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 już w ten weekend

piątek, 24 czerwca 2022
Informacja prasowa

Od piątku 24 czerwca przez 17 dni Zatoka Gdańska będzie się roić od żeglarzy, bo już w najbliższy weekend wystartują regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022.  Przekonamy się, że żeglowanie to sport dla każdego - od sześciolatka po aktywnego siedemdziesięciolatka. Doświadczeni organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk gwarantują wysoki poziom sportowy oraz niezapomnianą atmosferę. Tawerna Skipperow jest patronem medialnym wydarzenia.

 

Gdański akwen pełen wyzwań

Trasy wyścigów podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk ustawione są zawsze w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc można – najlepiej z lornetką - obserwować zmagania zarówno z lądu jak i z wody. Bazą regat tradycyjnie będzie malowniczo położona marina Galion w Górkach Zachodnich i tam żeglarzom będzie się można również przyjrzeć z bliska podczas przygotowań do startów.

- W Górkach warunki pogodowe zwykle nie należą do najłatwiejszych. Ten akwen jest naprawdę specyficzny i weryfikuje umiejętności żeglarskie. – mówi Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. – Przed żeglarzami stoją prawdziwe wyzwania. I właśnie to nam się najbardziej podoba, dlatego nasi żeglarze lubią tu pływać i wracać na naszą imprezę.

 

Długodystansowa próba dla ludzi i sprzętu

Wyścigiem inaugurującym regaty jest długodystansowy Orvaldi B8 Race dla jachtów morskich. Już sam udział w długim, częściowo nocnym wyścigu to poważny sprawdzian dla ludzi i sprzętu. A czasem także okazja do zostania bohaterem! Jak załoga jachtu OceanTEAM „Miętus”, która w zeszłym roku zamiast ukończyć wyścig zdecydowała się udzielić pomocy innemu jachtowi w potrzebie i za co została nagrodzona wyjątkowym tytułem „Jacht tygodnia”.

 

Start Orvaldi B8 Race odbędzie się w Górkach Zachodnich w piątek 25 czerwca o godz. 19.00, skąd żeglarze wyruszą w kierunku platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. W zeszłym roku dzięki sprzyjającym warunkom uczestnicy pokonali trasę 120 Mm (ponad 200 km) w rekordowym tempie. W czasie ok. 10 i pół godziny na linię mety jako pierwszy dotarł „I love Poland”, oceaniczny jacht klasy Volvo 70. Czy i tym razem zostanie pobity rekord trasy? Dowiemy się już w ten weekend!

 

Na zatoce będzie tłoczno!

Ale pierwszy weekend LOTOS Nord Cup Gdańsk to nie tyko duże jachty morskie. Na wodzie będzie tłoczno, bo odbywać się będą starty dla klas Delphia 24, RS 21, Star, Nautica 450, Hobie Cat 14 i 16, Finn, Europa, 470 i L’Equipe. Będzie na co popatrzeć, bo na wodzie będzie wielu naprawdę doświadczonych sportowców i dużo kolorów żagli!

W tygodniu na przełomie czerwca i lipca ścigać się będą klasy ILCA 4, 6 i 7, a atrakcje na weekend zapewnią widowiskowe wyścigi w klasie Windfoil.

W sobotę 2 lipca czeka nas wyjątkowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz. To wydarzenie przyciąga uczestników z wszystkich żeglarskich klas. Podczas przybrzeżnych regat możemy z bliska zobaczyć startujące w jednym wyścigu jachty jednokadłubowe, katamarany, a nawet deski z żaglem lub latawcem.

 

Poważna próba sił dla najmłodszych

W tygodniu od 5 do 7 lipca odbywać się będzie Vector Sails Cup. Wody w Górkach Zachodnich opanuje całe mnóstwo Optimistów, bo swoich sił będą próbować najmłodsi z żeglarzy.

- W Vector Sails Cup biorą udział dzieci z całej Polski i nie wszyscy uczestnicy są przyzwyczajeni do warunków na Zatoce Gdańskiej. – mówi Tomasz Sawukinas, od 16 lat sędzia główny gdańskich regat. - Dla wielu z nich to jest dopiero początek zabawy w żeglarstwo i naprawdę poważna próba sił. Czasem kiedy na wodzie ściga się jednocześnie 200 małych łódek i jest fala powyżej metra, stawką jest nie tyle wygrana, co samo ukończenie wyścigu i zdobycie bezcennego doświadczenia. Przyjemnie jest obserwować, jak sobie radzą.

Podczas całej imprezy na wodzie będą spotykać się początkujący żeglarze, intensywnie trenujący studenci i utytułowani żeglarze. Ostatni weekend LOTOS Nord Cup Gdańsk także zapowiada się intensywnie, bo zakończą je wyścigi klas Micro, Słonka, 420, 29er, OSF, 505, Korsarz i OK. Ekipa organizacyjna trzyma kciuki za dobrą, żeglarską pogodę i zaprasza do startów, kibicowania i śledzenia wyników, które będą publikowane przez platformę Upwind https://www.upwind24.pl/nord-cup-2022.

Film AZS COSA Górki Zachodnie podczas LOTOS NORD CUP GDAŃSK

Zapraszamy na:

Instagram https://www.instagram.com/lotos_nord_cup_gdansk/

Facebook https://www.facebook.com/NordCup

stronę https://www.nordcup.pl

 

 

Harmonogram LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022

24 czerwca - 10 lipca 2022

24-26.06 - Orvaldi B8 Race

25-26.06 - Delphia 24, RS 21, Star

25-27.06 - Mistrzostwa Polski Nautica 450

25-27.06 - Hobie Cat 14 i 16, Europa, Finn, 470, L'Equipe

28-30.06 - ILCA 4, 6 i 7

01-03.07 - Windfoil

02-03.07  - NCC ORC, KWR, OPEN

05-07.07  - Optimist A i B

08-10.07  - Mistrzostwa Polski Micro

08-10.07  - Słonka, 420, 29er, OSF

09-10.07  - 505, Korsarz, OK

Tagi: regaty, LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958