TYP: a1

Żeglarze uhonorują bohaterów na otwarcie sezonu 2020

środa, 17 czerwca 2020
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle/PoZŻ

Odsłonięciem tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka rozpocznie się pomorski sezon żeglarski 2020. Zapraszamy w sobotę 20 czerwca do Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodzinne[/s]

W najbliższą sobotę o godzinie 12 zostanie upamiętnionych dwóch zasłużonych żeglarzy. Komandor Bolesław Romanowski to legendarny dowódca okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego”. Był też pierwszym przewodniczącym Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, poprzednika Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który w tym roku obchodzi 55-lecie powstania.  

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodzinne[/s]

Henryk Fronczak zaś – towarzysz rejsów Mariusza Zaruskiego – był organizatorem żeglarstwa w okupowanej Warszawie, a po wojnie działaczem Polskiego Związku Żeglarskiego i Yacht Klubu Polski.

Odsłonięcie tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka, połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania PoZŻ, będzie miało wyjątkową oprawę. Wartę honorową przy tablicy komandora pełnić będzie 7 Gdańska Integracyjna Drużyna Harcerska „Keja” im. Bolesława Romanowskiego oraz reprezentacja Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią, która także nosi imię Bolesława Romanowskiego. Obok mariny pojawi się żaglowiec „Zawisza Czarny”, a wstęp muzyczny zapewni Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Uroczystość zakończy symboliczne podniesienie bandery i wypowiedzenie tradycyjnej formuły rozpoczynającej pomorski sezon żeglarski 2020.

Już jutro natomiast, w środę 17 czerwca, na portalu Żeglarski.info, pokazany zostanie film dokumentalny poświęcony komandorowi Bolesławowi Romanowskiemu, zrealizowany specjalnie na okazję odsłonięcia jego tablicy w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W poniedziałek zaś 22 czerwca o godzinie 17 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wygłoszona zostanie prelekcja o legendarnym podwodniaku.

 

Uwaga dla wszystkich chcących wziąć udział w uroczystości: ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19 osoby uczestniczące w odsłonięciu tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania PoZŻ, zobowiązane są do zachowania odległości co najmniej dwóch metrów między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.

 

Bolesław Romanowski, ur. 21 marca 1910 roku, zmarł  12 sierpnia 1968 roku. Komandor Marynarki Wojennej, wychowawca młodzieży i działacz żeglarski. Podczas II wojny światowej służył na okrętach podwodnych, „Wilk”, „Jastrząb” i „Dzik”. Po wojnie represjonowany. W 1957 roku jednogłośnie wybrany przewodniczącym nowopowstałego Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1961 roku został pierwszym kapitanem harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”, drugiej jednostki o tym imieniu. Należał do Yacht Klubu Polski Gdynia i Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”, którego był współzałożycielem.

 

Henryk Fronczak, ur. 16 sierpnia 1898 roku, zmarł 4 kwietnia 1981 – olimpijczyk, żołnierz Armii Krajowej i wybitny działacz żeglarski. W pierwszej połowie lat 20. uprawiał wioślarstwo i był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Później poświęcił się żeglarstwu, pływając m.in. z generałem Mariuszem Zaruskim. Podczas II wojny światowej brał udział w konspiracji, m.in w kontrwywiadzie Komendy Głównej ZWZ-AK, walczył w Powstaniu Warszawskim oraz prowadził podziemną działalność żeglarską. Od 1945 roku pracował organizacyjnie, m.in. jako wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i członek Yacht Klubu Polski.

 

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza i Czesława Marchaja.

 

Tagi: Henryk Fronczak, Bolesław Romanowski, Aleja Żeglarstwa Polskiego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882