TYP: a1

Żeglarskie Dni Gdyni 2011

czwartek, 30 czerwca 2011
Informacja prasowa
Około pół tysiąca żeglarzy zaprezentuje się od 14 do 24 lipca w cyklu regat wchodzących w skład Gdynia Sailing Days – Żeglarskich Dni Gdyni. Sportowa rywalizacja tradycyjnie zostanie wzbogacona o program rozrywkowo-rekreacyjny dla kibiców, który będzie realizowany na plaży. Nowość to dzień high performance, kiedy to zaprezentowane zostaną najszybsze jednostki żeglarskie, a także najbardziej znani polscy zawodnicy w tej dyscyplinie sportu.

Gdynia Sailing Days to pierwsze w historii Polski cykliczne międzynarodowe regaty żeglarskie. To także obok niemieckiego Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) najważniejsze święto żeglarstwa regatowego w obrębie basenu Morza Bałtyckiego. Wyniki zaliczane są do rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF, a przebieg rywalizacji jest doskonale widoczny z gdyńskich plaż i Bulwaru Nadmorskiego.

W tym roku impreza odbędzie się po raz dwunasty. Liczymy, że wysoka ranga wydarzenia i kompleksowe wykorzystanie wszystkich możliwości miasta ponownie spowoduje duże zainteresowanie mieszkańców, turystów i mediów. Wyścigi jachtów jak i wszystkie imprezy towarzyszące oferują zawodnikom, turystom i mieszkańcom miasta wiele zabawy, wspaniałe widowisko i emocjonujące wrażenia. Ceremonie otwarcia i zakończenia imprezy planowane są w Cafe Contrast. To wszystko ugruntuje pozycję Gdyni jako żeglarskiej stolicy Polski.

Podobnie jak w roku poprzednim podczas Gdynia Sailing Days będziemy mieli przegląd tego co w polskim żeglarstwie najlepsze. Obok czołowych zawodników, którzy walczą o medale na wszystkich światowych akwenach z Mateuszem Kusznierewiczem i Dominikiem Życkim na czele, zaprezentują się również najmłodsi adepci tej dyscypliny.

To im przypadnie przywilej zainaugurowania tegorocznego święta. Od 14 do 16 lipca odbędą się regaty o Puchar Trenerów w klasie Optimist. Na starcie spodziewanych jest około 200 zawodników i zawodniczek w wieku od 6 do 13 lat.

Trzy kolejne dni regatowe (18-20) zarezerwowane są na Puchar Miasta Gdyni. W tym roku w jego programie znajdują się następujące klasy: Laser 4.7, Laser Radial, Europa i RS Tera. Na starcie awizowani są zawodnicy, mający na koncie występy w mistrzostwach świata i Europy.

Gdynia Sailing Days to również impreza przyjazna matchracingowi. Od 19 do 23 lipca odbędzie się finał europejski Pucharu Narodów. Do rywalizacji dopuszczonych zostanie tylko po dziesięciu najlepszych sterniczek i sterników kontynentu. Polskę reprezentować będą Przemysław Tarnacki i Katarzyna Pic.

Ciąg dalszy rywalizacji o paszporty na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie mieć będzie w międzynarodowych mistrzostwach Polski w klasie Star. Od 22 do 24 lipca Kusznierewicz z Życkim bronić będą złota sprzed roku, a gdynian Maciej Grabowski wraz z Łukaszem Lesińskim spróbują powalczyć o coś więcej niż zdobyty w poprzednich regatach tytuł wicemistrzowski.

Piątymi regatami Gdynia Sailing Days będzie Puchar Polski w klasie 505, który zaplanowany jest na 23 i 24 lipca. Ponadto w ostatnią sobotę imprezy odbędzie się nowatorskie przedsięwzięcie. W ramach pokazu tzw. konkurencji high performance będzie można zobaczyć, a nawet odbyć wycieczkę na niesamowicie szybkich jachtach klasy 49-er, 29-er oraz katamaranach. Do dyspozycji kibiców będą również najlepsi polscy deskarze z Zofią Klepacką, Przemysławem Miarczyńskim i Piotrem Myszką na czele. Wszyscy oni w kolekcji mają już tytuły mistrzów świata!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 May

Odszedł na wieczną wachtę niezwykle zasłużony instruktor ZHP hm. Jan Sauer, bosman, oficer a od 1972 kapitan żaglowca s/y Zawisza Czarny
piątek, 8 maja 2020
W Cannes zwodowano katamaran "Club Med", który następnie pod dowództwem Granta Daltona wygrał regaty The Races.
poniedziałek, 8 maja 2000
Giovanni Soldini na "Fila" wygrywa 4 edycję regat Around Alone jako pierwszy nie Francuz.
piątek, 8 maja 1998