TYP: a1

Żeglarski zlot polonijny z okazji 100-lecia niepodległości

sobota, 9 czerwca 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

20 jachtów, ponad 120 żeglarzy z Europy i Stanów Zjednoczonych, parada morska, zwiedzanie zacumowanych w gdyńskiej marinie jednostek i opowieści o ich historii – to część atrakcji, na jakie mogą liczyć mieszkańcy miasta i turyści podczas Żeglarskiego Zlotu 100-lecia Niepodległości.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Pomysłodawcami i organizatorami wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, organizacji zrzeszającej żeglarzy polonijnych z całego świata. Impreza rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa do 4 września.

Kapitan Andrzej Radomiński, zastępca kapitana Mesy, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Gdyni, podziękował władzom Gdyni i Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu za ciepłe przyjęcie, z jakim spotkała się z ich strony idea zorganizowania zlotu w morskiej stolicy Polski.

– Wybór Gdyni na miejsce naszego spotkania z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości po ponad stu latach zaborów, był oczywisty – wyjaśniał wiceszef Bractwa Wybrzeża. – Gdynia jest miastem z morza. Dla żeglarzy trudno o lepszy symbol. Spotkanie i obecność tutaj będą dla nas wspaniałym przeżyciem. Chcemy, by było to interesujące wydarzenie także dla mieszkańców. Dlatego zaplanowaliśmy m.in. paradę jachtów wzdłuż linii brzegowej od Sopotu do Gdyni i otwarcie pokładów dla zwiedzających.

Zlot będzie także okazją do spotkania żeglarzy polonijnych i uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Data i miejsce, w którym się odbędzie nie zostały wybrane przypadkowo.

– Spotkamy się w Gdyni na przełomie sierpnia i września, bo chcemy w rocznicę wybuchu wojny, na pokładzie naszych jachtów lub wspólnie na pokładzie „Zawiszy” przypłynąć na Westerplatte i uczcić tę tragiczną rocznicę – mówił kpt. Radomiński. – Oczywiście, Polonusi wiedzą, kiedy i gdzie wybuchła wojna, jednak inaczej początek wojny datują Amerykanie, inaczej Rosjanie, a jeszcze inaczej może to być w przypadku innych narodowości. Dobrze by było, żeby wiedzieli, jak to było w rzeczywistości. Dla towarzyszących nam żeglarzy zagranicznych będzie to więc okazja, by dowiedzieli się, kiedy i w jakich okolicznościach II wojna światowa się rozpoczęła.

Gospodarzem konferencji był prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który zauważył, że historia i kultura Gdyni nierozerwalnie związane są z morzem. W gdyńskiej marinie cumuje kilkaset jednostek, a władze miasta dbają o to, by mieszkańcy nasiąkali żeglarstwem od najmłodszych lat. Włodarz zadeklarował, że Gdynia z otwartymi ramionami przyjmie wszystkich uczestników zlotu.

– Ten zlot będzie miłą okazją do spotkania z Polonusami – mówił prezydent. – Rozsiani po świecie Polacy zawitają do nas i wezmą udział w żeglarskim święcie. Dzisiejsza konferencja to okazja, by symbolicznie ich wszystkich do Gdyni zaprosić. Wspólnota Polaków w kraju i za granicą musi być nieustannie budowana, a zlot w naszym mieście przysłuży się tej idei. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.

Zdaniem Bogusława Witkowskiego, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wspierającego Zlot, wrześniowe spotkanie będzie miało charakter historyczny.

  • Podobne zloty odbywają się raz na kilkanaście lat, a spotkanie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie jedyne w swoim rodzaju – mówił prezes Witkowski. Żeglarze polonijni są bardzo aktywni, prowadzą kluby cieszące się popularnością nie tylko w ich własnym środowisku, ale i wśród lokalnych żeglarzy. Przykładem może być Yacht Klub Polski w Ystad, do którego przystąpiło tak wielu rodowitych Szwedów, że trzeba było zmienić nazwę na Yacht Klub Polonia-Skandynawia.

 

Hermandad de la Costa (Bractwo Wybrzeża) to stowarzyszenie należące do międzynarodowego, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę. Polskie Bractwo Wybrzeża oficjalnie powstało 1 czerwca 1966 roku. Stało się to podczas wyprawy wokół Ameryki Południowej, w której uczestniczyła załoga jachtu „Śmiały”.

 

Tagi: zlot, polonusi
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999