TYP: a1

Zbroja obronił tytuł w Szczecinie

środa, 2 maja 2018
Informacja prasowa

Szczecińska załoga Patryka Zbroi ponownie zwyciężyła w rozegranych regatach Pucharu Światach Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 12 zaproszonych zespołów z 8 krajów a wyścigi odbywały się na Odrze w centrum miasta oraz na jeziorze Dąbie. Poza punktami do rankingu Pucharu Świata, zawodnicy zdobywali punkty do prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League. Zwycięska załoga płynęła w składzie Patryk Zbroja, Krzysztof Żełudziewicz, Maciej Gonerko i Marcin Zubrzycki.

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk, www.polishmatch.pl[/s]

Tegoroczna obsada regat była wyjątkowo mocna i wyrównana, ponieważ wszyscy sternicy sklasyfikowani byli w czołowej 100 rankingu światowego. Od początku rywalizacji doskonale spisywała się najwyżej rozstawiona włoska załoga Ettore Botticiniego (nr 7 na Świecie) przegrywając tylko 1 wyścig i to dopiero drugiego dnia regat. Wygrana ze Zbroją pozwoliła mu na zajęcie 1 miejsca w eliminacjach i bezpośredni awans do półfinałów z wynikiem 10-1. Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów zajęli Zbroja i Holender Jelmer van Beek z wynikami 9 wygranych i 2 przegrane wyścigi, Szymon Jabłkowski (7-4), Szymon Szymik (6-5) oraz Nelson Mettraux i Afonso Leite z 5 wygranymi i 5 porażkami. Eliminacje rozegrano w doskonałych warunkach przy średnim i stabilnym wietrze.

 

Wiatr przybierał na sile z każdą godziną zmuszając organizatorów do redukowania powierzchni żagli. W ćwierćfinałach wyżej sklasyfikowani po eliminacjach pewnie pokonali swoich przeciwników 2-0, odpowiednio Zbroja z Leite, van Beek z Szymikiem a Jabłkowski z Mettraux.

 

Półfinał rozgrywano już przy bardzo silnym i porywistym wietrze. W pierwszym pojedynku Botticiniego z Jabłkowskim wszystkie mecze były bardzo zacięte i obfitowały w wiele kar i zwrotów akcji. Młodzi Polacy pływali bardzo dobrze i agresywnie, ale nie wystarczyło to aby pokonać doskonale, dojrzale żeglującego Włocha, który bezlitośnie wykorzystywał wszystkie okazje i błędy przeciwników. Wynik 3-0 dla Botticiniego nie oddaje emocji i poziomu wyrównanej rywalizacji.

Drugi półfinał to jeszcze większe emocje i dramaturgia. Prowadzący już 2-0 van Beek był bardzo blisko awansu do finału, jednak Zbroja zaczął odrabiać straty i doprowadził do wyrównania aby w decydującym piątym wyścigu przypieczętować swój awans do kolejnej rundy.

 

Mecz o 3 miejsce w tzw „małym finale” rozstrzygnął się wynikiem 2-1 dla van Beeka pozbawiając dobrze żeglującego Jabłkowskiego medalu.

 

W finale udało się rozegrać tylko jeden mecz z którego zwycięsko wyszedł obrońca zeszłorocznego tytułu czyli Patryk Zbroja płynący na jachcie TT-Line.

 

„ To dla nasz szczególne zwycięstwo, ponownie tu na naszych domowych szczecińskich wodach. W półfinale byliśmy już jedną noga za burtą, ale udało się odrobić straty i w finale pokonać Ettore. Dziękuję chłopakom za świetną ciężką pracę szczególnie w tych ciężkich, wymagających silnowiatrowych warunkach” – podsumował Patryk Zbroja

 

Klasyfikacja końcowa Szczecin Match Race 2018:

1. Patryk Zbroja – Bakista Team

2. Ettore Botticini - Włochy
3. Jelmer van Beek – Holandia

4. Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
5. Szymon Szymik – Szymik Racing
6. Nelson Mettraux - Szwajcaria
7. Afonso Leite - Portugalia
8. Rafał Sawicki – Yacht Club Sopot

9. Felix Jacobsen - Dania
10. Piotr Harasimowicz – HRM Racing Team
11. Teo Piasevoli - Chorwacja
12. Denis Shapovalov - Rosja

Regaty sędziowało 10 sędziów z Polski, Irlandii, Szwajcarii, Niemiec i Finlandii.

Organizatorem regat była Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat była Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie.

Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour odbędą się w Świnoujściu w dniach 22-24 czerwca.

Tagi: Patryk Zbroja, Polish Match Tour
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 August

Call of the Ocean rozpoczęty
sobota, 19 sierpnia 2017
Rozpoczęcie drugiego rejsu Henryka Jaskuły na "Darze Przemyśla"
niedziela, 19 sierpnia 1984
Na jachcie "Pacific" wyruszył z San Francisco Bernard Gilboy z zamiarem dotarcia samotnie do Australii; wycieńczonego żeglarza zdjęto z pokładu jachtu niedaleko australijskiej wyspy Bird, po przebyciu 6500 mil i po 164 dniach rejsu
sobota, 19 sierpnia 1882