TYP: a1

Załoga prowadzona przez Michała Korneszczuka zdobywa 3 miejsce w Rolex Middle Sea Race

poniedziałek, 29 października 2018
Informacja prasowa

W sobotę, 27 października 2018 rozdano nagrody najlepszym załogom w 606 milowym wyścigu Rolex Middle Sea Race, który w tym roku świętował swoje 50–cio lecie. Tydzień wcześniej na starcie na Malcie stanęła rekordowa liczba 130 jachtów. Wyścig ten należy do prestiżowego cyklu regat sponsorowanych przez Rolex, obok takich klasyków jak Sydney-Hobart czy Fastnet. Wysokie 3-cie miejsce w klasie ORC 6 zajęła załoga jachtu Hebe V prowadzona przez Michała Korneszczuka (Yacht Club Gdańsk).


 

Trasa

Rolex Middle Sea Race znany jest z wysokich wymagań jakie stawia wobec zawodników. Ze względu na trasę można tu co roku spodziewać się zarówno bezwietrznych, jak i sztormowych odcinków. Do tego dochodzą silne prądy w cieśninie Messina. Tegoroczny wyścig nie oszczędził nerwów uczestnikom. Zaczął się od średniowiatrowej halsówki w kierunku Sycylii, gdzie siła wiatru spadała. Po minięciu cieśniny Messina na zawodników czekały silne burze, a po ich ustąpieniu ponowna halsówka tym razem w wietrze powyżej 20kn. Po zachodniej stronie Sycylii na zawodników czekał dziki odcinek pełnowiatrowy do wyspy Lampedusa w wietrze do 40kn i czterometrowych falach. Takie warunki nie odpuszczały prawie aż do mety na Malcie.

 

Żeglarze

Wszystkie te trudności wynagradza żeglarzom malowniczość trasy. Jednym z punktów zwrotnych jest na przykład aktywny wulkan – Stromboli. Dlatego pojawiają się tu regularnie sławni żeglarze i sławne jachty. Startował tu Eric Tabarly oraz Sir Robin Knox-Johnston (w tym roku był gościem specjalnym na starcie). Pojawiały się tu takie jachty jak Icap Leopard, ABN Amro, Esimit Europa, Mascalzone Latino. W ostatnich latach rekord trasy próbują bić trimarany, takie jak Phaedo3, czy latający Maserati, ale to do jednokadłubowego Ramblera wciąż należy rekord z 2007 roku -  47h 55min 3sek.

 

Polacy na starcie

W tym roku na starcie stanęły cztery polskie załogi - debiutujący w tym roku team dowodzony przez Macieja Świstaka Marczewskiego „Sailing Poland” na jachcie Phoenix (typ jachtu: JV60); utytułowany katamaran R-Six (HH66) dowodzony przez Roberta Janeckiego; jacht Anafetsto (TP52) ze skiperem Mariuszem Klupińskim oraz częścią załogi jachtu „I Love Poland” na pokładzie oraz ekipa Ocean Challenge Yacht Club Przemka Tarnackiego startująca tym razem na jachcie Erisson 1 (VO70). Na starcie pojawił się również Michał Korneszczuk, tym razem w roli sternika na niewielkim czeskim jachcie Hebe V (model M37). Niestety ze względu na wymagające warunki spośród wymienionych ekip wyścig skończyły tylko Ericson 1 (5 miejsce w IRC) oraz Hebe V (3 miejsce w ORC 6).

 

Wyniki

Również ze względu na niesprzyjającą pogodę nie padł w tym roku rekord trasy. Pierwszy na mecie zameldował się trimaran Maserati po 2 dniach 1h 54min 58 sek. Tuż za nim, po 3 godzinach metę przeciął pierwszy jednokadłubowiec Rambler 88. Jednak to załoga na dużo mniejszym, niespełna dwunastometrowym francuskim jachcie Courrier Recommandé (JPK 11.80) ze skiperem Géry Trentesaux została ogłoszona zwyciezcą klasyfikacji generalnej wyścigu w ramach formuły IRC. Nie jest to wielkim zaskoczeniem. Ta sama załoga wygrała również Fastnet 2015 i była od początku wymieniana jako faworyt. W klasyfikacji ORC tryumfuje czeska załoga ze skiperem Milanem Kolackiem na Bohemia Praha Debra (Beneteau Figaro II). Zajmują oni także 2 miejsce w IRC.

Pełne wyniki można znaleźć na http://rolexmiddlesearace.com/race/results

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932