TYP: a1

Wyprawa na 100-lecie odzyskania niepodległości

środa, 7 marca 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Dwa jachty, 17 tysięcy mil morskich, 22 etapy, 160 dni żeglugi – tak w skrócie wygląda plan rejsu „Śladami Biało-Czerwonej 2018”. Organizuje go, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Pomorski Związek Żeglarski. Wyprawa rozpocznie się 6 maja w Gdyni. Jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia.

– Jesteśmy żeglarzami i to dla nas najbardziej oczywisty sposób, by włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości – mów Leopold Naskręt,  sekretarz Zarządu PoZŻ i skipper jednego z dwóch biorących udział w rejsie jachtów. – Każdy jacht będzie miał inną trasę. „Allie” popłynie drogą północną, a „Tornado” południową. Uczestnicy rejsów mogą liczyć nie tylko na fascynujące wrażenia żeglarskie, ale i piękne krajobrazy oraz możliwość dotarcia do miejsc, w których swoją obecność zaznaczyli nasi rodacy. Polacy byli i są we wszystkich miejscach, do których dotrzemy. Walczyli na frontach II wojny światowej, żyli i mieszkali na obczyźnie, zajmowali się kupiectwem, budowali porty. Popłyniemy ich śladami.

[t]Jacht „Allie”[/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Drogą północną będzie płynął „Allie”, na którego pokład na każdym z 15 etapów rejsu i trasie 7,5 tys. mil morskich, poza dwuosobową załogą, może wsiąść trójka uczestników. Trasa wiodła będzie z Gdyni, m.in. przez Bornholm, Szkocję, Spitsbergen, Irlandię, Grenlandię, Islandię.

Na południe skieruje się „Tornado”, który przemierzy 9,5 tys. mil morskich. Jacht z kapitanem i dwoma załogantami oraz ośmioma uczestnikami na każdym z etapów, dotrze m.in. do portów Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Maroka, Gibraltaru, Holandii. Ten rejs podzielony jest na 22 odcinki. W sumie w całym przedsięwzięciu może wziąć udział 220 osób.

Jako, że wyprawa nawiązuje do rocznicowych obchodów niepodległej Polski, na akwenach i w miejscach pamięci szczególnych w jej historii, załogi jachtów złożą wieńce i wiązanki kwiatów. W odwiedzanych portach i miejscowościach, będą dokumentować działalność środowisk polonijnych, wydarzenia kulturalne, osiągnięcia gospodarcze promujące Polskę i Polaków, ich przedsiębiorczości i kreatywność.

– Pierwsi chętni już się do nas zgłaszają – mówi Leopold Naskręt. – Ale wciąż są wolne miejsca na poszczególne etapy. W rejs może popłynąć osoba, która ukończyła 18 lat. Zapraszamy.

Zgłosić można się za pośrednictwem formularza na stronie rsbc.pl. Są tam także informacje o wolnych miejscach i kosztach. Oferta skierowana jest do każdego, kto kocha morze i jest gotów na wielka morską przygodę.

Organizacje będące sygnatariuszami porozumienia, które współorganizują rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” to: Jachtklub Morski „Roda”, Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”, Akademia Marynarki Wojennej, Fundacja Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego, Liga Morska i Rzeczna, Duszpasterstwo Ludzi Morza Centrum „Stella Maris”, Pomorski Związek Żeglarski. 

Tagi: wyprawa, rejs, Pomorski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001