TYP: a1

Wszystko co najlepsze, czyli Best of Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm 2021

niedziela, 13 marca 2022
Informacja prasowa

Po długiej przerwie spowodowanej koronawirusem do kalendarza wydarzeń kulturalnych wraca JachtFilm. Zapraszamy 19-20 marca 2022 r. do Kina Kosmos Katowice. Tawrna Skipperów jest patronem medialnym festiwalu.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda. 

Tegoroczna edycja festiwalu jest okazją do wspomnień i przypomnień. W programie znajdzie  się wybór  najlepszych filmów w historii festiwalu. Pokazane zostaną filmy z wcześniejszych edycji festiwalu oraz takie, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy.  W programie znajdzie się 7 filmów z całego świata.

Projekcje rozpoczną się w sobotę filmem o brytyjskim żeglarzu Tonym Bullimore pt. „Cudem ocalony”. Jest to historia jednego z najciekawszych wydarzeń w trakcie wokółziemskich regat samotniczych Vendee Globe w 1996 roku i niewiarygodnego męstwa i wytrzymałości żeglarza który przetrwał 5 dni w kadłubie wywróconego jachtu. 

Film „Berserk w Antarktyce” za każdym razem, gdy jest pokazywany, wzbudza wiele skrajnych emocji. Jego bohaterem jest Jarle Andhoy, norweski żeglarz, podróżnik, celebryta, który realizując swoje odważne żeglarskie plany jakby zapomina o rządzących światem regułach i zasadach własnego bezpieczeństwa. Nazywa sam siebie „ostatnim z prawdziwych Wikingów”.

„Niedzielny żeglarz” to film o początkach zorganizowanego regatowego żeglarstwa czyli pierwszej edycji regat Whitbread w 1973 roku. Na linii startu wśród doświadczonych załóg i świetnych żeglarzy pojawił się jacht pod meksykańską banderą, a trzon jego załogi stanowiła rodzina armatora jachtu. Tak zaczęła się niewiarygodna i zarazem wesoła historia, która oglądana na dużym ekranie wzbudza podziw,  bawi,  i wzbudza nutkę nostalgii za epoką białych żagli.

W niedzielę zostaną pokazane cztery filmy.

„W kilwaterze szkunera Zaca” – to historia jednego z najpiękniejszych jachtów jakie były budowane w początkach XX wieku dla amerykańskich milionerów, bogacących się beneficjentów rewolucji przemysłowej po drugiej stronie Atlantyku. 

„Jerzy i Jerzy na jeziorach” – nostalgiczna, piękna historia o przyjaźni, Mazurach i czasie.   

Pokaz filmu „Gorycz Zwycięstwa” będzie wielką gratką dla miłośników regat i szybkich jachtów. Jest to wspomnienie znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. W filmie opowiada o tym, jak nie doszło do startu polskiego jachtu Spaniel 2 w słynnych regatach samotników OSTAR. 

Niedzielny wieczór zakończymy na wesoło. „Przygody Dodo” to pełna przygód i humoru bezpretensjonalna historia grupki wspinaczy górskich i ich żeglarskiej wyprawy na Grenlandię na jachcie 79-letniego Boba Sheptona. Film nie tylko dla żeglarzy. Nie tylko dla miłośników gór. Absolutnie dla wszystkich. 

 

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm ma swoje edycje w kilku miastach Polski. Odbywa się w Warszawie, Gdyni, Szczecinie. Miał swoje edycje w Katowicach w latach 2014-2016. Kolejne trzy edycje w latach 2017-2019 odbyły się w Rybniku w Teatrze Ziemi Rybnickiej. 

Program:

SOBOTA 19  marca  / godz. 16.00 - 20.30

 

Cudem ocalony
Australia / 1998 / 52 minuty

Berserk w Antarktyce
Norwegia / 2000 / 51 minut

Niedzielny żeglarz
Meksyk & Kanada / 2016 / 74 minuty 


 

NIEDZIELA 20  marca  / godz. 16.00 - 20.30
 

W kilwaterze szkunera ZACA
USA / 1978-2005 / 51 minut

Jerzy i Jerzy na jeziorach
Polska / 2018 / 30 minut

Gorycz zwycięstwa
Polska / 1981 / 43 minuty

Przygody Dodo
Belgia / 2015 / 55 minut
 

Szczegółowy program, lista filmów oraz rezerwacje wejściówek: www.jachtfilm.pl. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu lub innych zmian.

 
Tagi: JachtFilm
TYP: a3
0 0
Komentarze