TYP: a1

Wodowanie zakończone. Jacht Zbigniewa Gutkowskiego znów na wodzie

poniedziałek, 11 maja 2015
Informacja prasowa
Najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski przygotowuje się do sezonu 2015. W piątek, na terenie stoczni Sunreef Yachts w Gdańsku odbyło się wodowanie jego jachtu. To właśnie na nim popularny Gutek planuje wystartować w tegorocznym wyścigu transatlantyckim Transat Jacques Vabre. Celem numer jeden jest jednak udział w Vendee Globe 2016.

Zbigniew Gutkowski

Ostatnie pięć miesięcy, Zbigniew Gutkowski poświęcił na odnowienie swojej jednostki oceanicznej. Jacht klasy IMOCA Open 60 wymagał modernizacji i teraz jest już gotowy do startów w najważniejszych imprezach żeglarskich. Jednostka regatowa ma długość ponad 18 metrów i jest szeroka na 5,5 metra. Całość waży ok. 7,5 tony.

Najbliższe tygodnie Gutek zamierza poświęcić na treningi na Zatoce Gdańskiej. – Jacht został przerobiony. Wprowadziliśmy w nim pewne innowacje. W żeglarstwie, jak w Formule 1, cały czas trwa technologiczny wyścig zbrojeń. Na efekty musimy jednak poczekać kilka tygodni. Po treningach, będę w stanie stwierdzić, czy nasze pomysły przełożą się na osiąganie lepszych wyników. Jestem jednak optymistą i zakładam, że będziemy pływać szybciej niż dotychczas – powiedział Zbigniew Gutkowski.

Zbigniew Gutkowski

Gutek planuje popłynąć jachtem na wielki finał regat Volvo Ocean Race, który odbędzie się w drugiej połowie czerwca w Goeteborgu. Najważniejsze są jednak plany startowe. 25 października rozpocznie się wyścig transatlantycki Transat Jacques Vabre na linii Francja – Brazylia. Dwa lata temu, Gutek w duecie z Maciejem Marczewskim, wywalczył 7. miejsce. Cel numer jeden to jednak ponowny udział w najbardziej wymagających regatach samotników, czyli Vendee Globe 2016. Gutkowski jest jedynym Polakiem, który wziął w nich udział w 2012 roku. Wówczas, musiał wycofać się z wyścigu po 11 dniach z powodu problemów z elektroniką.

Mam z Vendee Globe rachunki do wyrównania. Samo dopłynięcie do mety będzie wielkim sukcesem, ale ja zawsze walczę o pełną pulę. Impreza odbywa się raz na cztery lata. Są to regaty samotników dookoła świata bez zawijania do portu. Jestem świadomy, że robię rzecz, na którą ma odwagę niewiele osób na świecie. Żeglarstwo to jednak moja pasja i chcę dumnie reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej – dodał Gutek.

Transat Jacques Vabre rozpocznie się 25 października. Wówczas, jednostki klasy IMOCA Open 60 wyruszą z portu w Le Havre we Francji do Itajai w Brazylii. Start Vendee Globe został zaplanowany na 6 listopada 2016 roku.

Zdjęcia: Robert Hajduk
Tagi: Zbigniew Gutkowski, Transat Jacques Vabre, Vendee Globe
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872