Gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding zaprasza na uroczyste wodowanie nowoczesnego promu pasażersko-samochodowego „Landegode”, budowanego dla jednego z największych armatorów floty promowej w Norwegii. Wodowanie będzie miało miejsce w środę, 2 listopada 2011 roku o godzinie 15:00.
Goście będą wpuszczani na teren stoczni już od godz. 14.30 bramą ul. Swojskiej. Wodowanie można będzie też obserwować z mostu na wyspę Ostrów (znajduje się na przedłużeniu ul. Swojskiej) bez wchodzenia na teren stoczni.
Prom przeznaczony jest do obsługi ruchu pasażerskiego na północy kraju, w rejonie Vestfjord pomiędzy portem Bodø a archipelagiem Lofotów. Jednorazowo będzie mógł zabrać na pokład 390 pasażerów i 120 samochodów osobowych. Statek napędzany będzie jednym silnikiem zasilanymi gazem LNG. Pozwoli to na osiągnięcie serwisowej prędkości – 17 węzłów i maksymalnej prędkości 19 węzłów. Statek budowany jest zgodnie z restrykcyjnymi normami ekologicznymi ograniczającymi emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.