TYP: a1

W Gdyni upamiętnieni zostaną Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski

wtorek, 22 czerwca 2021
Informacja prasowa/Pomorski Związek Żeglarski

W Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni 26 czerwca o godz. 11 odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego.

Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w ogóle, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Był również organizatorem żeglarstwa w Przemyślu i współzałożycielem Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Andrzej Rościszewski żeglował w pionierskich rejsach polarnych, m.in. do Islandii i na Spitsbergen, które także opisywał.

Uroczystość będzie połączona z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 i symbolicznym podniesieniem bandery. Wydarzenie uświetni występ Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. W sobotniej uroczystości wezmą udział także polonijni żeglarze, którzy od piątku 25 czerwca ścigać się będą w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. Tadeusza Wendy.

 

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna.

 

Tagi: Henryk Jaskuła, Andrzej Rościszewski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 July

Opuszczono banderę na żaglowcu "Lwów" i wycofano z eksloatacji ten słynny statek szkolny
środa, 30 lipca 1930
Z Hawru do Gdyni wyruszył "Jean Madeleine" zbudowany na bazie kutra pilotowego, który w Polsce otrzymał nazwę "Junak"; był to jeden z pierwszych polskich jachtów morskich, którym dowodził Mariusz Zaruski
sobota, 30 lipca 1927