TYP: a1

Volvo Gdynia Sailing Days - Weekendowe wydarzenia

poniedziałek, 2 lipca 2012
Informacja prasowa
Weekendowe zmagania w Volvo Gdynia Sailing Days były okraszone burzami, ale nawet w potworne ulewy żeglarze na pokładach swych jachtów dzielnie walczyli z przeciwnościami aury. Kolejne puchary w ramach trzynastej edycji Żeglarskich Dni Gdyni trafiły do najlepszych w 53. regatach o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej RP oraz w ramach Eurosaf Sailing Freestyle Event.

- Nieczęsto się zdarza, aby można było w jednym miejscu i czasie zaprezentować tak szerokie spektrum żeglarstwa. W ramach Volvo Gdynia Sailing Days była fajna możliwość promocji naszej dyscypliny wśród mieszkańców i turystów, których bardzo dużo zebrało się na miejskiej plaży. Każdy mógł podejść, porozmawiać z zawodniczkami i zawodnikami, czy usiąść na jachtach. Blisko brzegu rozegraliśmy regaty Eurosaf Sailing Freestyle Event - Dni High Performance, a w dalszej odległości żeglowały jachty morskie w regatach o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej RP - podkreśla Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego.

W ramach Dni High Performance zaprezentowały się na wodzie trzy klasy. Dodatkową atrakcją była jednostka klasy 49er, którą zaprezentował Marcin Czajkowski. Na tym skiffie żeglarz YKP Gdynia w tym roku wywalczył 12. miejsce w mistrzostwach świata, a wcześniej w tej specjalności dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich. Na zawodach był obecny również jego partner z regat w Atenach i Pekinie, Krzysztof Kierkowski.

Do wyścigu przystąpili zaś ich następcy. Ci co chcą startować na igrzyskach w klasie 49er, przygodę z tego typu jachtami rozpoczynają od mniejszych jednostek - 29er. Do Gdyni przyjechali żeglarze z Polski Północnej. Niektórzy na ostatnio nabytych skiffach, bo nawet jeszcze nie zdążono ich zarejestrować w naszych kraju. Dlatego na żaglach widzieliśmy oznaczenia i brytyjskie, i francuskie. Triumfowali Sara Piasecka i Marek Kalinowski (Baza Mrągowo).

Katamarany A-class zaprezentowali członkowie sopockiego Navigo. Zwyciężył zawodnik i trener tego klubu, Jacek Noetzel. Natomiast klasę BIC promuje w Gdyni Arka. Z reprezentantów tego klubu w Eurosaf Sailing Freestyle Event najlepszy okazał się Kacper Stanisławski, który wywalczył pierwsze miejsce również w pierwszych regatach Volvo Gdynia Sailing Days - Pucharze Prezydenta Miasta Gdyni.

Eurosaf Sailing Freestyle Event - Dni High Performance

29er
1. Sara Piasecka/Marek Kalinowski (Baza Mrągowo)
2. Zuzanna Rybicka (CHKŻ Chojnice)/Marcelina Śliwińska (YKP Gdynia)
3. Hanna Pruszko/Paulina Marzeion (YKP Gdynia)

A-class
1. Jacek Noetzel (Navigo Sopot)
2. Tymoteusz Bendyk (Navigo Sopot)
3. Marcin Badzio (Navigo Sopot)

BIC
1. Kacper Stanisławski (Arka Gdynia)
2. Natalia Bazylko (Arka Gdynia)
3. Konrad Jasiewicz (Arka Gdynia)

- Z czterech zaplanowanych wyścigów typu góra dół z braku wiatru dwa musieliśmy odwołać. Natomiast podczas wyścigu 20-miliowego żeglarze musieli zmagać się z burzą i silnym szkwałem. Wrócili do portu przemoczeni, ale obyło się bez poważnych awarii, żaden maszt nie pękł - relacjonuje Artur Haberka, kierownik Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica.

Do 53. regat o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej RP przystąpiło osiemnaście jachtów z 60 żeglarzami na pokładach. Nagrody rozdane zostały w czterech kategoriach. Do zwycięzców trafiły puchary Dowódcy Marynarki Wojennej. Jachty, które uplasowały się na drugich pozycjach zdobyły puchary Prezydenta Miasta Gdyni, a trzecia lokata równała się z pucharami Prezesa POZŻ. Dodatkowo nagrodzono pucharami Szefa Szkolenia Marynarki Wojennej AWM (kapitan Maciej Polański), który okazał się najlepszych jachtem Marynarki Wojennej w grupach po przeliczeniach oraz Sekstant (Tomasz Golecki), najlepszy jacht Marynarki Wojennej w formule WWMW. Natomiast Puchar Centrum Techniki Morskiej trafił do Fujimo (Zbigniew Skoczylas), który był bezwzględnie najszybszym jachtem na mecie wyścigu morskiego.

Najlepsi w 53. regatach o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej RP

I grupa ORC
1. Duży Ptak, kapitan Krzysztof Paul
2. Aquarella, Mariusz Maćkowiak
3. Polled II, Jacek Chabowski

II grupa ORC
1. Babooshka, Piotr Lewandowski
2. Exocet, Michał Jabłoński
3. AMW, Maciej Polański

KWR
1. Fujimo, Zbigniew Skoczylas
2. Orson, Andrzej Sokołowski
3. Wisła, Adam Lisiecki

WWMW
1. Kapitan II, Jerzy Brezdeń
2. Gromans, Maciej Górecki
3. Caro II, Ireneusz Piechocki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876