TYP: a1

Velux 5 Oceans - co czeka zawodników w ostatnim etapie

sobota, 14 maja 2011
Weronika Morys
Ainhoa Sanchez/w-w-i.com
Ainhoa Sanchez/w-w-i.com
Trasa piątego, ostatniego etapu okołoziemskiego wyścigu samotnych żeglarzy Velux 5 Oceans prowadzić będzie przez Ocean Atlantycki, z amerykańskiego Charleston do La Rochelle we Francji. Ostatni etap jest krótszy niż pozostałe odcinki - liczy 3 600 mil.


Żadnego z dotychczas zakończonych etapów nie można było nazwać łatwym; piąty z nich też zapowiada się emocjonująco. "Głównym wyzwaniem w tym etapie będzie Golfsztrom" - mówi David Adams, dyrektor regat. "Tak naprawdę jest to prąd będący czymś w rodzaju autostrady ciepłej wody, która prowadzi od brzegów Ameryki Północnej przez Północny Atlantyk. Jest tam dużo zmiennych mniejszych prądów i wirów, które trzeba omijać kierując się na północ. Zawodnik, który najlepiej rozegra ten odcinek trasy zyska przewagę nad całą resztą".

“W tym etapie można będzie, tak jak poprzednio, uzyskać dodatkowe punkty za najszybsze przejście strefy pomiaru prędkości usytuowanej tym razem pomiędzy 35° a 20°W (długości geograficznej zachodniej). Ale komisja regatowa rzuca im wyzwanie - wejście do bramki znajduje się na 48°N (szerokości geograficznej północnej), a jest to punkt położony daleko od najkrótszej możliwej trasy. Takie ustawienie trasy sprawi, że ostatni etap powinien być wyjątkowo interesujący, a jednocześnie bardzo trudny dla zawodników ze względu na decyzje, które będą musieli podejmować" - kontynuuje Adams.

Zbigniew "Gutek" Gutkowski i Derek Hatfield mają w tej chwili tyle samo punktów, więc będą prawdopodobnie rywalizować z jeszcze większą determinacją niż dotychczas. Etap piąty startuje w sobotę, 14 maja, o godzinie 15.00 czasu lokalnego (19.00 UTC, 21.00 czasu polskiego). Pierwszy jacht powinien ukończyć transatlantycką trasę po około 12 dniach od startu.

Więcej informacji na stronie: www.velux5oceans.com.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 April

Wodowanie "Shamrock IV" - jachtu przygotowanego do walki o Puchar Ameryki; ostatni z serii jachtów o tej nazwie wystawianych przez około 30 lat do walki o Puchar przez sir Thomasa Liptona.
poniedziałek, 14 kwietnia 1930
W Kaliszu urodził się Stefan Szolc-Rogoziński, podróżnik, badacz Kamerunu, organizator dwóch wypraw do Afryki Zachodniej. Opublikował m.in. "Żeglugę wzdłuż Zachodniej Afryki na lugrze Łucja Małgorzata".
niedziela, 14 kwietnia 1861