TYP: a1

Tucholskie rozgrywki

środa, 14 sierpnia 2013
Informacja prasowa
W dniach 10-11 sierpnia 2013 roku odbyły się Regaty o Puchar Przystani Kliprów na Jeziorze Karsińskim w Swornychgaciach. Była to pierwsza tego typu impreza w historii tego ośrodka. Regaty były jednocześnie eliminacjami Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

W zawodach wystartowało 19 załóg w 5 klasach: Open, Otwartopokładowej, T2, T3 oraz Sigma Active.

Pogoda pozwoliła zawodnikom na start w dwóch biegach, które odbyły się przy wietrze o sile 4-5 w skali Beauforta drugiego dnia zawodów.

Natomiast zbyt słaby wiatr uniemożliwił rozegranie wyścigów w dniu otwierającym żeglarskie zmagania, pomimo dwóch podejść do startu. Załogi w skutek panującej flauty spłynęły do przystani, aby zakosztować komfortu oraz przyjaznej atmosfery ośrodka. Wieczorem tawerna rozbrzmiewała szantową muzyką oraz niekończącymi się opowieściami żeglarzy.

Kolejnego dnia przed godziną 10 wokół łodzi sędziowskiej ruch jachtów wytworzył charakterystyczną atmosferę napięcia i rywalizacji, żaglówki niczym krążące rekiny wyczekiwały na ostateczne odliczanie przed sygnałem startowym. Rozpoczęcie procedury startowej spowodowało maksymalną czujność wśród zawodników. Emocje na starcie sprawiły, iż jedna z załóg popełniła falstart i w efekcie została zdyskwalifikowana w pierwszym biegu.

Trasa wyścigu przebiegała wśród nieskalanej przyrody Borów Tucholskich, która gładziła roziskrzone emocje zawodników oraz pozwalała na kontemplację nad roztaczającym się krajobrazem. Pierwszy bieg został zakończony po półtoragodzinnych zmaganiach z wiatrem i falami. Drugi bieg przebiegał przy mocnym wietrze osiągającym piąty stopień skali Beauforta, porywiste szkwały pozbawiły stateczności 4 jachty, a jeden w skutek „grzybka” został odholowany do brzegu. Wymagające warunki atmosferyczne stanowiły sprawdzian dla doświadczonych sterników, załóg oraz ich sprzętu. W zawodach wystartowali zarówno Mistrzowie Polski, jak i początkujący adepci sztuki pływania.

Na zakończenie regat, sternicy wraz z załogami otrzymali zwycięskie puchary oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczał Andrzej Plutecki Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego, Beata Pokora Członek Zarządu Powiatu, szef ośrodka Waldemar Hundz oraz Paweł Więckowski Komandor Klubu Żeglarskiego HKŻ Radomsko. Zawody zorganizował Klub żeglarski HKŻ Radomsko oraz OWŻ Przystań Kliprów. Wyróżnić należy poświęcenie organizatorów, Pawła Więckowskiego oraz Waldemara Hundz, bowiem to dzięki nim mogliśmy uczestniczyć w naszym żeglarskim święcie.

Patronat honorowy nad imprezą sprawował Starosta Radomszczański, wzbogacając żeglarską tradycję powiatu, budowaną od wielu lat za sprawą Klubu Żeglarskiego HKŻ Radomsko.

Podziękowania za pomoc w organizacji Regat należą się Sędziom: Jarosławowi Bazylko, Tadeuszowi Kotela, Stanisławowi Szczerbie, a także WOPR Chojnice, członkom Klubu Żeglarskiego HKŻ Radomsko oraz pracownikom OWŻ Przystań Kliprów.

Serdecznie chcielibyśmy podziękować uczestnikom Regat za przybycie oraz udział w zawodach, jednocześnie zachęcając ich do przybycia na regaty za rok.

Albert Myczkowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 June

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881