TYP: a1

Srebrny Sekstant dla Joanny Pajkowskiej

czwartek, 2 stycznia 2020
Informacja prasowa

Joanna Pajkowska zdobyła Srebrny Sekstant i I Nagrodę Honorową w 50. edycji konkursu Rejs Roku 2019.  Jury doceniło jej samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.

[t][/t] [s]Fot. Witold Tylec[/s]

W tej edycji oceniano 11 wypraw o różnym charakterze. Rejs Joanny Pajkowskiej solo non-stop dookoła świata na jachcie „Fanfan” – jednogłośnie uznano kandydaturą do Srebrnego Sekstantu i Nagrody Honorowej „Rejs Roku 2019”.

Drugą Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2019” Jury przyznało kapitanowi Przemysławowi Tarnackiemu, inicjatorowi, kreatorowi i skipperowi projektu, realizowanego w ramach Ocean Challenge Yacht Club. Koncepcja unikatowej formuły Pro/Am zakłada uczestnictwo w regatowych załogach Polaków – amatorów, intensywnie szkolonych przez najwybitniejszych światowych żeglarzy morskich – legendy najsłynniejszych regatowych zmagań. W minionym sezonie, godne odnotowania wyniki, tak zestawiane załogi zanotowały m.in. w regatach Rolex Middle East Sea Race czy Fastnet Race 2019. Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2019” przyznano kapitanowi Andrzejowi Kopczyńskiemu za wieloletnie żeglarskie przedsięwzięcie, jakim było etapowe opłynięcie świata, zapoczątkowane w 2015 roku wyjściem z Hudson na Florydzie jachtem „Jolanta III”.

 

Przyznano także dwa wyróżnienia: dla kpt. Janusza Madeja za start i godną odnotowania postawę w prestiżowych regatach Rolex Fastnet Race 2019 w klasie załóg dwuosobowych oraz kpt. Macieja Sodkiewicza za realizację kolejnego północnego projektu Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019.

 

Nagrodą specjalną „Rejs Roku 2019” Jury uhonorowało wielką wyprawę żaglowca „Dar Młodzieży” dookoła świata – Rejs Niepodległości. Nagrodą Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego wyróżniono kpt. Wojciecha Malejkę za poprowadzenie jachtu „Dar Szczecina” w The Tall Ships Races’2019.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów” przyznano kpt. Michałowi Weselakowi, uczestnikowi prestiżowych, oceanicznych regat samotnych żeglarzy Mini Transat 650.

 

Nagrodę Magazynu Sportów Wodnych „Żagle” wyróżniającą rejsy morskie na małych jachtach, otrzymał Andrzej Remiszewski za bałtycką wędrówkę po portach i przystaniach zachodniego Bałtyku na jachcie „Tequila”.

 

Tagi: Srebrny Sekstant, nagroda, Joanna Pajkowska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932