TYP: a1

Srebrny medal drużynowo i troje Polaków w pierwszej dziesiątce mistrzostw Europy w klasie Optimist

poniedziałek, 1 lipca 2019
Informacja prasowa

Polacy zajęli drugie miejsce drużynowo, a Jacek Kalinowski zajął piąte, Paulina Rutkowska ósme, a Jeremi Szczukowski dziewiąte miejsce w mistrzostwach Europy w klasie Optimist, które w dniach 22-28 czerwca odbyły się w Crozon-Morgat we Francji. Natomiast indywidualnie aż cztery medale, w tym dwa złote, wywalczyli Włosi.


[t][/t] [s]Fot. Matias Capizzano / www.2019europeans.optiworld.org[/s]

W mistrzostwach Starego Kontynentu w klasie Optimist u wybrzeży Francji wystartowało 293 zawodników (117 dziewcząt i 176 chłopców) z 49 krajów, w tym siedmioro reprezentantów Polski. Impreza miała charakter otwarty więc mogli w niej startować także zawodnicy spoza Europy.

W czwartek oraz piątek odbywały się wyścigi fazy finałowej i sześcioro z siódemki naszych żeglarzy znalazło się w złotych grupach. Ostatni dzień zawodów przebiegł pod znakiem bardzo słabego wiatru i na pewno wszystkim przypomniał się poniedziałek, kiedy z tego samego powodu nie udało się rozpocząć rywalizacji, ale tym razem organizatorzy byli w stanie przeprowadzić po trzy wyścigi w każdej flocie.

Kilka bardzo dobrych wyścigów w gronie najlepszych zawodników, czyli w złotej grupie zanotował Jacek Kalinowski (ChKŻ Chojnice) i ostatecznie zakończył swój występ na wysokiej, piątej pozycji (szóstej ogólnie) w klasyfikacji generalnej. W pierwszej dziesiątce znalazł się także jego klubowy kolega Jeremi Szczukowski, zatrzymując się na miejscu dziewiątym (dziesiątym ogólnie). Z kolei dwudzieste drugie (dwudzieste siódme ogólnie) miejsce zajął Filip Jarosiewicz, a trzydziesty piąty (czterdziesty trzeci ogólnie) był Maciej Iliński (obaj YKP Gdynia). Mistrzem Europy został Włoch Alessandro Cortese, srebrny medal wywalczył Grek Dimitrios Bitros, a na najniższym stopniu podium stanął kolejny reprezentant Włoch, Lorenzo Pezzilli.

Wśród dziewcząt ósmą lokatę (dziewiątą ogólnie) zajęła Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), która w złotej grupie potrafiła przypływać trzecia czy szósta. Dziewiętnasta (dwudziesta trzecia ogólnie) w końcowej klasyfikacji była natomiast Ewa Lewandowska (KS AZS AWFiS Gdańsk), a Maja Kwiek (WTW Warszawa) zatrzymała się na pięćdziesiątej szóstej pozycji (sześćdziesiątej pierwszej ogólnie), ale za to zajęła drugie miejsce w srebrnej grupie. Tutaj również prym wiodły żeglarki z Włoch i zwyciężyła Federica Contardi, a wicemistrzynią Starego Kontynentu została Lisa Vucetti. Brązowy medal zdobyła Francuzka Jeanne Larnicol.

 

Tagi: regaty, optimist
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949