TYP: a1

Siedmioro Polaków w pierwszej dziesiątce Pucharu Księżniczki Zofii

niedziela, 7 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Piotr Kula (Finn), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) oraz Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470) zakończyli występ w Pucharze Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca w pierwszej dziesiątce.

Sobota była ostatnim dniem Pucharu Księżniczki Zofii, który zaliczany jest do Pucharu Europy klas olimpijskich i tego dnia wiatr, podobnie jak w czwartek, osiągał w porywach ponad 20 węzłów. W sobotę miały odbyć się tylko podwójnie punktowane wyścigi medalowe dla zawodników z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej w każdej klasie. Zbyt silny wiatr uniemożliwił to jednak we flotach 49er, 49erFX oraz Nacra 17. W regatach wzięło udział 1224 żeglarzy z 67 krajów, którzy ścigali się w 10 klasach.


Z szóstej pozycji do wyścigu medalowego w klasie Finn ruszał ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk). Polak dopłynął do mety ósmy, co dało mu siódmą lokatę w całych regatach. Jest to dobry występ, tym bardziej, jeśli weźmie się pod uwagę, że u wybrzeży Hiszpanii pojawiła się praktycznie cała światowa czołówka. Na czterdziestym drugim miejscu swój występ ukończył Krzysztof Stromski (YC Rewa), osiemdziesiąty pierwszy ostatecznie był Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), a dwie kolejne lokaty zajęli kolejno Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice) i Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa). Zwyciężył Andrew Maloney z Nowej Zelandii, drugie miejsce zajął mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Giles Scott z Wielkiej Brytanii, a na najniższym stopniu podium stanął kolejny Nowozelandczyk, Josh Junior.

Rzutem na taśmę start w wyścigu medalowym klasy 470 zapewniły sobie w piątek Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które w sobotę linię mety minęły jako ósme, co dało im dziesiąte miejsce w ogólnej klasyfikacji. Wygraniem sobotniego wyścigu, końcowe zwycięstwo przypieczętowały Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii, a za nimi znalazły się kolejno Francuzki Camile Lecointre i Aloise Retornaz oraz Słowenki Tina Mrak i Veronika Macarol.

Wśród mężczyzn pięćdziesiątą szóstą pozycję zajęli Marcin Urbański i Maciej Krusiec z OKŻ Olsztyn, a na sześćdziesiątej siódmej swój występ ukończyli ich klubowi koledzy, Kacper Paszek i Bartosz Reiter. Oba polskie duety dopiero wchodzą w wiek seniorski więc te zawody służyły im głównie do zbierania cennego doświadczenia w takiej stawce. Obecnie są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Końcowe zwycięstwo już w piątek zapewnili sobie aktualni mistrzowie Europy, Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom, którzy drugą załogę regat wyprzedzali aż o dwadzieścia pięć punktów, a w wyścigu medalowym można ich odrobić jedynie osiemnaście. Pierwszą trójkę uzupełnili Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez oraz Luke Patience i Chris Grube.

Tylko jednej pozycji do wyścigu medalowego w klasie Laser Radial zabrakło Agacie Barwińskiej (MOS SSW Iława), która do końca walczyła o udział w wyścigu medalowym i zatrzymała się na jedenastej lokacie. Natomiast Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła u wybrzeży Hiszpanii miejsce trzydzieste ósme. Od początku zawodów na prowadzeniu znajdowała się brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, Dunka Anne-Marie Rindom, która w sobotę przypłynęła trzecia i nie pozwoliła odebrać sobie końcowej wygranej. Drugą pozycję zajęła aktualna wicemistrzyni świata i mistrzyni Europy, Holenderka Marit Bouwmeester, a trzecia była Erika Reineke ze Stanów Zjednoczonych.

W męskim Laserze Standardzie najlepiej z siedmiu Polaków zaprezentował się Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który ostatecznie był siedemdziesiąty czwarty. Osiemdziesiąty pierwszy był z kolei jego klubowy kolega Tadeusz Kubiak, a pozostali nasi reprezentanci zajęli miejsca powyżej setnego: Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa) - 118. miejsce, Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - 125. miejsce, Kacper Błaszczyk (TS Kuźnia Rybnik) - 160. miejsce, Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) - 173. miejsce i Jakub Marciniak (JKW Poznań) - 177. miejsce. Prowadzenie utrzymał Christopher Barnard ze Stanów Zjednoczonych, a na podium stanęło także dwóch reprezentantów Wielkiej Brytanii, Elliot Hanson i Nick Thompson.

W klasie 49er możliwości poprawienia swojej pozycji nie miała czwarta ekipa mistrzostw Starego Kontynentu, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), która pozostała na ósmej pozycji. Jedenastą lokatę zajęli wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy dopiero w piątek wypadli z pierwszej dziesiątki, a we wcześniejszych dniach znajdowali się w okolicach nawet trzeciego miejsca. Czterdziestą siódmą pozycję zajęli natomiast Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), a na dziewięćdziesiątej zatrzymali się Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS AQUA Włocławek/TKZ Toruń). Wygrali Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii, którzy już dzień wcześniej byli pewni zwycięstwa, ponieważ nad drugą załogą mieli aż dwadzieścia cztery punkty przewagi. Kolejne dwie pozycje zajęli mistrzowie Europy Diego Botin i Iago Lopez Marra oraz Yago Lange i Klaus Lange.

 

W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX, młode Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) zajęły dziesiątą pozycję, co w tak mocnej stawce jest dużym wyczynem. Z kolei siostry Madeleine oraz Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn) uplasowały się na Majorce na pięćdziesiątym szóstym miejscu. Zwyciężyły mistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze przed Alexandrą Maloney i Molly Meech z Nowej Zelandii oraz Charlotte Dobson i Saskią Tidey z Wielkiej Brytanii.


Na trzydziestej szóstej pozycji w klasie Nacra 17 znaleźli się na koniec imprezy Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, a czterdziestą drugą lokatę zajęli Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska. Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Ze zwycięstwa cieszyli się Jason Waterhouse i Lisa Darmanin z Nowej Zelandii, a za nimi uplasowali się aktualni mistrzowie świata oraz Europy, Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti oraz John Gimson i Anna Burnet z Wielkiej Brytanii.

Na starcie zabrakło naszych windsurferów z klasy RS:X, którzy skupiają się głównie na przygotowaniach do rozpoczynających się tuż po Pucharze Księżniczki Zofii mistrzostw Europy. Odbędą się one w tym samym miejscu. Z tego samego powodu z udziału w regatach Pucharu Europy zrezygnowała cała światowa czołówka deskarzy. Polacy rozpoczną tam walkę o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus.

Tagi: regaty, Puchar Księżniczki Zofii
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898