TYP: a1

Premierowy pokaz relacji z wyprawy do granic wiecznego lodu

środa, 6 listopada 2013
Informacja prasowa
Barlovento II w Arktyce
Fot. Maciej Sodkiewicz
W sobotę, 9 listopada w Rzeszowie odbędzie się premierowy pokaz relacji z rekordowej wyprawy Sekstant Expedition – Rosyjska Arktyka 2013. Zainauguruje on cykl pokazów, które odbywać się będą w różnych miastach Polski. Premierowa prezentacja odbędzie się w ramach tegorocznej edycji spotkań podróżników OSOTT.

W trakcie pokazu zaprezentowana zostanie fotograficzno-filmowa relacja z zakończonej niedawno wyprawy zorganizowanej przez kpt. Macieja Sodkiewicza, w trakcie której dowodzony przez niego jacht Barlovento II przekroczył 82 stopień szerokości geograficznej północnej, zostawiając za rufą najbardziej na północ wysunięty skrawek lądu na szelfie kontynentalnym Europy. Jacht dotarł do szerokości 82° 10,554 N, osiągając pozycję północną rekordową dla jachtu pod polską banderą.

Arktyczna wyprawa rozpoczęła się 2 czerwca w Gdyni. Trwała 111 dni w, trakcie których jacht Barlovento II pokonał 8 tysięcy mil morskich. W wyprawie wzięło udział 41 uczestników w wieku od 19 do 68 lat. Prawie połowę ekipy Sekstant Expedition stanowiły kobiety. Uczestnicy wyprawy musieli zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami – chłodem, niesprzyjającą pogodą i zmęczeniem organizmu. Ale udało się – arktyczny rekord został pobity!

Rzeszowski pokaz prowadzić będą Ula Ziemska, która koordynowała i wspierała wyprawę z lądu, oraz Magda Stusińska, członek załogi rekordowego etapu wyprawy – kobieta, która dopłynęła na koniec świata.

Ogólnopolskie Spotkania Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT to najstarsze spotkania podróżników w Polsce, które odbywają się od 29 lat z inicjatywy Andrzeja Urbanika. Tegoroczną imprezę organizuje Centrala Polskich Globtroterów Travelbit we współpracy Uniwersytetem Rzeszowskim. Impreza uzyskała patronat Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz patronat Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Premierowy pokaz relacji z wyprawy jachtu Barlovento II odbędzie się w ramach OSOTT w sobotę, 9 listopada 2013 w sesji wieczornej w godzinach 21:00-22:00.

Tegoroczny OSOTT odbędzie się w sali konferencyjnej Hotelu Rzeszów przy al. Józefa Piłsudskiego 44 w Rzeszowie.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE WYPRAWY
www.rosyjsja-arktyka.pl
wyprawa@rosyjska-arktyka.pl
+48 881 631 012

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE OSOTT
www.osott.pl
www.hotelrzeszow.com.pl

PATRONAT

Wyprawa objęta była honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego.

Patronat medialny nad wyprawą objął Magazyn National Geographic Traveler a także Magazyn Żagle i portal Żagle.com.pl. Ponadto wyprawę wsparły media żeglarskie: Magazyn Wiatr, Sailbook.pl, Sail Portal, Tawerna Skipperów i portal Sail News, a także wiele mediów turystycznych i regionalnych. Koordynację rejsu i wsparcie brzegowe organizowała Szkoła Żeglarstwa Sekstant.

PARTNERZY WYPRAWY


Aquarius, Epontony, Yamaha, Decathlon, Pezal, NavSim, Kevisport, Marine Pool, Makanu, Crewsaver, Sail Service, RusArc, APB, April Foto.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492